Снимка: архив, БулФото
fallback

Като директор на Националния исторически музей Божидар Димитров е бил в конфликт на интереси заради сключването на два договора с дъщеря си и с племенниците си през 2015 г. Това е установила Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество със свое решение.

Димитров бе директор на културната институция до късната есен на миналата година, когато се пенсионира след 16 години начело на НИМ. Наскоро той основа свое движение и го нарече "Кан Кубрат", като се обяви за президентска република.

Комисията се е самосезирала от публикация в медиите, че НИМ има договорни отношения с търговското дружество "Акшаена -2007" ООД, в което собственици са дъщерята на Димитров - Мария и племенниците му.

От проверката става ясно, че през април 2015 г. директорът на НИМ е подписал договор с фирмата, собственост на дъщеря му и племенниците му за изработването на каталог на колекция в тираж от 1000 броя на стойност 19 800 лв. и срок за изпълнение септември 2015 г. Това съобщиха от комисията.

Въпреки че в договора е предвидено половината от сумата да се плати авансово, а другата половина – 5 дни след предаването на готовите каталози, второто плащане е извършено два месеца след първото. И двете платежни нареждания са подписани от Божидар Димитров.

Същевременно музеят е получил само половината от поръчаните и заплатени каталози и то през октомври 2017 г. – т.е. повече от две години след срока в договора. По преписката не е представен протокол за предаване на останалата част от каталозите до пълния тираж от 1000 бройки. В хода на проверката не са установени данни и за представяне на колекцията в музея.

Пак през 2015 г. директорът на НИМ е подписал и втори договор със същата фирма - за печатно издание в тираж от 1000 броя на стойност 15 000 лева. В двумесечния срок по договора фирмата е предала всичките бройки и е получила цялото плащане, като платежните нареждания са подписани от Божидар Димитров.

Според Вътрешните правила за финансово управление и контрол в НИМ директорът на музея е имал правото да упълномощи свой заместник да подпише договорите, като по този начин си направи самоотвод от вземане на решение в конфликт на интереси, но не го е направил. При нито един от двата договора няма подадена и декларация за конфликт на интереси.

Комисията не е установила конфликт на интереси по отношение на "Сдружение Плиска", тъй като между НИМ и сдружението не са подписвани договори.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

73

Анонимен

преди 6 години

Сбогом "професере"

72

Анонимен

преди 6 години

Проклет да си за дето ми взе парите.

71

Анонимен

преди 6 години

Хайде сега, дедо Божо само си намазал кутрето от кацата с меда и всички ревнаха. Ами тез които приватизирата България, които награбиха и окрадоха държавата, банките, кредитните милионери и пр. нещо взехме да ги забряваме и никой не ще да се занимава с тех , ни червени, ни сини, ни розови и зелени пр. власт. Божо да ни е проблема с неговите 20 - 30 000 лв. скромност.

fallback