Зимата на 2018 г. започна поразително да прилича на зимата преди 5 години, когато след серия от протести срещу високите сметки за ток и монопола в сектора, се стигна до оставка на кабинета на Бойко Борисов.
 
След бурните обществено-политически реакции, породени от информацията за продажбата на ЧЕЗ на Гинка Върбакова, премиерът Борисов обяви, че има нов сценарий за повторение на събитията от февруари 2013 г. Той говори за ювелирна операция, спретната на кабинета от "същите гадове, които с темата за тока и ЧЕЗ опитват да разклатят правителството".

Още по темата

Две от знаковите лица на февруарските протести Дончо Дудев и Янко Петров гостуваха в "България сутрин", за да посочат сходствата между сегашната ситуация и тази преди 5 години.

"Сходството е изцяло в сектор "Енергетика". Проблемите не са решени, те се задълбаха. Гинка Върбакова е следствие, целият енергиен сектор е каша, там има изключително много интереси", посочи Дончо Дудев.

Той подчерта, че енергийният министър Теменужка Петкова подава оставка едва след като става ясно, че "Инерком" и Гинка Върбакова печелят конкурса за ЧЕЗ. По думите му оставката ѝ е предварително подготвен бушон.

Най-големият проблем според Дудев, е липсата на цялостна енергийна стратегия за България. Трябва да задаваме въпроси и да натискаме властта, отбеляза той.

"Още тогава се опитаха да политизират протестите, да бъдем очернени. Не се пришихме към нито една политическа партия от статуквото", настоя Янко Петров пред Bulgaria ON AIR.

Той бе категоричен, че има сектори, които задължително е трябвало да останат чисто държавни, а част от тях са водата и енергетиката.

"Енергетиката е огледало на целия хаос в държавата. Няма как да има либерализация на енергийния пазар", подчерта Петров, според когото се определят двама-трима основни играчи на пазара.

Той е на мнение, че обществото е обезличено, а "гадовете", за които говори премиерът, са българското общество.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase