Снимка: архив "Булфото"

Военните и полицаите събират все повече одобрение от българите. Армията пък за първи път от години се оказва с доверие от повече от половината от хората в България. Това показват данните от експресен сондаж на "Галъп". Проучването е проведено между 30 ноември и 7 декември 2017 г. сред 1000 души.

Според резултатите на изследването през тази година авторитетът на армията се е повишил осезаемо в очите на българското общество. Доверието във военните е стигнало 51%, а недоверието е спаднало до 33 на сто.

Така армията се нарежда сред най-уважаваните институции на властта, анализират социолозите.

Те напомнят, че в армията традиционно има сходни нива на доверието и недоверието, а това, според наблюдателите, е рядкост при институциите в страната. При повечето негативните оценки са повече от позитивните.

Още по темата

"Вероятно този допълнителен моментен ръст в 2017 г. се дължи на обществена инерция около встъпването в длъжност на президента Румен Радев – доскорошен генерал от военновъздушните сили. Традиционно високите нива на доверие в армията се дължат най-вече на нейната непартийност", пишат още от "Галъп".

Социолозите припомнят, че в първите години на века имаше тенденция към спад на доверието в армията, а в последното десетилетие положителните и отрицателните стойности се уеднаквиха.

Наблюдателите смятат, че една от причините е в намаляването на числеността на армията, което е довело и до намаляване на нейната тежест в обществото.

Данните показват, че и доверието във военния министър Красимир Каракачанов се увеличава и от 10%, през 15% достига до 20-25 на сто.

И доверието в полицията продължава да расте, сочат данните на "Галъп". Докато преди две години то е било 30%, сега е 46%. За последните две години недоверието е спаднало от около 60% до 44%.

"Идните месеци ще покажат дали става дума за трайна тенденция или пък за конюнктурен ефект, който се дължи на усещането за стабилизация на властта", обясняват социолозите.

Те припомнят, че последният осезаем пик в доверието към полицията е било по време на първия мандат на ГЕРБ, когато се откроила активността на вътрешния министър Цветан Цветанов. Доверието в полицията тогава достигна кратковременна пикова стойност близка до 50% В края на 2010 г. обаче скандали около Цветанов разсеяха това усещане", допълват от "Галъп".

Социолозите анализират, че доверието в полицията обикновено се влияе от политически фактори. Те припомнят най-високите нива на одобрение към униформените по времето, когато Бойко Борисов беше главен секретар на МВР. Скандали около Румен Петков пък довели до ръстове на негативните оценки.

"Доверието във вътрешния министър Валентин Радев през тази година се утвърждава до равнища на положителни оценки от над една десета от пълнолетното население. Все още обаче близо 40% не са запознати с личността му, което е закономерно на този етап", допълват от "Галъп".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase