Снимка: flickr
fallback

В България продължава силното подоходно разделение на работещите българи. Близо една четвърт от наемните работници, или около 600 000 души, получават заплата под средната за страната. Това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров днес на пресконференция.

От тях 403 000 са работещите на минимална работна заплата. Минимално възнаграждение получават най-често в сектора на хотелиерството и ресторантьорството - близо 38% от всички заети, както и в сектора на строителството - около 25 на сто.

По думите на Димитров увеличението на наетите на минимална работна заплата в хотелиерството и ресторантьорството е с два пъти повече през тази година спрямо миналата, когато те са били 17 на сто. Той посочи, че това може да е знак за "посивяване" на сектора, предаде БТА.

Два пъти по-висока е заплатата в столицата в сравнение с тази във Видин, каза Пламен Димитров.

През третото тримесечие на настоящата 2017 г. отчетеният ръст на средната работна заплата в частния сектор е от 11 процента, докато в обществения е 7,9 на сто. В някои браншове повишението на заплатите на месечна база е с над 200 лева.

Според Пламен Димитров това нарастващо ускорение на заплатите се дължи най-вече на липсата на кадри. Средно с около 12 до 15% са по-високи заплатите и там, където има колективни трудови договори - или за около 33 процента от всички наемни работници.

КНСБ продължава да настоява за стартова заплата за висшист от 700 лева и за минимална работна заплата поне 50 процента от средната работна заплата.

По думите на Пламен Димитров исканията на синдиката към бюджета за 2018 г. са удовлетворени от изпълнителната власт наполовина.

Общите искания на КНСБ за допълнителни средства в бюджета спрямо предходната година бяха малко над милиард лева, а постигнатото в бюджета е малко над 600 млн. допълнително спрямо 2017 г., като повече от половината от парите са за средното образование, 160 млн. лева - за сектор "Сигурност", а останалите за държавното управление.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

42

Очевидец

преди 6 години

Вчера се прибрах от Видин, бях на гости при родата. Напуснал съм града още през 1985 г. на последък си ходя по често и виждам как хората изтрещяват от мизерия и безисходица. Града е в кома, почти нищо не работи само полицията, съда, прокуратурата и общината. Индустрията е изтрита от лицето на земята, земеделието е в ръцете на полит-латифундията. Града е на стратегическо място, Река с пристанище, Дунав-мост 2, летище, ЖП. Но... пълна изолация и разруха, даже *** се изнасят от града. Трагедия

41

Анонимен

преди 6 години

"Преди година общината на Видин плати над 200000 за девет принтера..."Па ако са големите професионални Bizhub-обове, може. Те са по 20-тина хиляди клиентска цена. Само имай предвид, че един такъв принтер може спокойно да обслужва около 100-150 човека. 170 страници/минута, зарежда се с 10 000 листа наведнъж(2 кашона А4) и тонера му стига за 250 000 копия. Сега въпроса е, че 9 принтера могат да напечатат учебниците от 1-ви до 8-ми клас за цялата страна за около две седмици - за какво им е?!?

40

?

преди 6 години

Понеже си много умен,я сметни колко е нетната заплата на 460 лв,правилно ти написа човека,360 лв чисти,но ти си много умен,че и цифри цитираш,почни първо да научиш разликата между бутон и нетно възнаграждение.

fallback