Показва се само едната гледна точка - тази на пациентите и пациентските организации, а зад тях стои фармацевтичният сектор. На обществото се втълпява, че всички иновативни медикаменти превъзхождат по-старите, но не винаги новите лекарства трябва да бъдат поставяни в графата "положително действащи". Така директорът на УМБАЛ "Свети Иван Рилски" д-р Гечо Гечев коментира доста обсъжданият наскоро здравен мораториум в студиото на "България сутрин".

Още по темата

Преди няколко дни депутатите приеха едногодишен мораториум за финансирането на иновативни лекарства и сключването на договори с нови лечебни заведения през 2018 г. Веднага след решението пациентски организации се надигнаха срещу това решение и поискаха налагане на вето от страна на президента Румен Радев. Омбудсманът Мая Манолова пък обяви, че ще сезира Конституционния съд по този казус.

По думите на д-р Гечев от 10 нововнедрени медикаменти, само 2 от тях превъзхождат с нещо по-старите, но в същото време фармацевтичните компании влагат около 1 млрд. евро за направата на едно такова лекарство, а нашата държава е добър терен за избиването на тези пари.

"Парите, отпуснати за здраве, трябва да се харчат за лекарства с доказан ефект. Въпреки това, когато става въпрос за лечение, не трябва да се говори за пестене на пари", допълни още той пред Bulgaria ON AIR.

Според директора на УМБАЛ "Свети Иван Рилски" няма пациентска организация, която да е протестирала срещу налагането на някакъв вид мораториум или лимит по отношение на някое болнично заведение.

"Има позитив в този мораториум, защото през това време ще се изиска компетентно мнение. Ще може да се подберат качествените и действащи лекарства и да се набавят само те, а не недействащи", сподели още медикът.

Д-р Гечо Гечев отбеляза, че бюджета за здравеопазване ще покрие само 50% от разходите на този сектор и отново пациентите ще трябва да плащат за "това-онова".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase