Снимка: Булфото, архив
fallback

Резултати от лабораторни изследвания показват, че в рибата, която се продава у нас, се съдържат тежки метали. Тестовете са направени от експерти от "Активни потребители".

Токсичните химикали се натрупват в рибата и морските дарове от тинята, отпадъците от индустрията и бита и планктоните във водите, които обитават.

Справка в системата за бързо оповестяване на опасни храни показва 5400 сигнала за опасна риба. А шансът да попаднем на замърсен продукт на пазара е пет пъти по-голям, отколкото при другите месни продукти.

Според експертите най-много тежки метали има в океанските и морските видове – като акула, риба тон, риба меч и сьомга.

Добре е да избягваме риби от Балтийско море и Тихия океан.

Сред речните видове най-застрашените са дънните.

Най-често в рибата се натрупват живак, олово и кадмий. Тези метали са и най-опасни за здравето ни, тъй като са токсични.

Именно техните нива са измервани по време на изпитванията в лаборатория. Тествани са 12 марки замразена риба, купени от пазара в началото на септември.

Олово над нормата в храната ни може да доведе до умора, безсъние, колики, анемия и нервност. Кадмият пък причинява проблеми с черния дроб, бъбреците и костите. Най-големи са рисковете за бременните и кърмещите жени, както и за децата на възраст под 3 години. Те трябва да намалят до минимум рибата в менюто си.

Иво Николов от "Активни потребители" обясни пред Нова тв, че са тествани 12 вида риба и от тях има само една, която надвишава нормативните изисквания за съдържанието на метали.

Това е замразена цаца от Балтийско море, което е едно от най-замърсените, защото в него се вливат много реки от Европа, които носят и отпадъчните вещества от производството.

Пробите са показали и още три – две проби скумрия и една хек, с нива, които са близо до рисковите по отношение на оловото и живака.

Николов обясни, че зоната на улов се обявява на етикета и посъветва потребителите да се информират откъде идва рибата, която ще сложат на масата си.

"Редно е да се разнообразява зоната на улов, за да се избегнат рисковете, защото има силно замърсени води като Балтийко море, Тихия океан, Атлантическия океан, и такива като Средиземно море, което е чисто от метали", посочи той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 6 години

За всяка риба си има допуски за тежки метали, особено за океанските, ама нали сме "специалисти" особено неграмотните български журналисти, правят сензация. Кажете уважаеми журналисти, къде изследвахте рибата, лабораторията има ли акредитация за изследване на тежки метали в рибни продукти, има ли читава апаратура?Ако аз съм на търговцте и производителите/преработавтелите на тия "с тежки метали" над нормата риби, ще съдя журналистите, ще искам повторна проба и ако излезе, че е лъжа горко им?

7

СЕТ

преди 6 години

Поредното безсмислено вдигане на шум. От 12 проби в една има повече от допустимото. Останалите 11 са ок. И то ЦАЦА от Балтийско море, замразена. Това и да го търся не мога да го открия в магазин. Второ - замразена риба- кой по-дяволите купува такова нещо.Друго е по-интересно: Тая рибка дето я ловят рибарчетата по реките и язовири в БГ - тя колко вредни метали има. Що това не проверите - колко са чисти те. Ама не мръсотията, изпускана в нашите реки не представлява интерес за Активни потребители

6

Анонимен

преди 6 години

Няма ли най-после след някое подобно проучване и изследване да се излезе с КОНКРЕТНИ марки, магазини, фирми, вериги и т.н. Какво ме интересува, че от 10 кисели млека 8 са менте, след като не ги казвате с имената им?!

fallback