Снимка: БТА
fallback

Нарушенията на работното време, заплащането и работата без договор бележат сериозен ръст в летните курорти.

Това е отчетено по време на инспекционната кампания на ИА "Главна инспекция по труда" /ИА ГИТ/ в морските курорти през активния летен сезон на 2017 г., съобщиха от пресслужбата на агенцията.

В рамките на кампанията са извършени 2033 проверки, като спрямо 2016 г. са се увеличили с малко над 23%. В същото време ръстът при нарушенията, свързани със заплащането на труда и с разпределението на работното време, е с около 40 на сто, а случаите на работа без сключен писмен трудов договор са повече с почти 60%.

По време на кампанията през 2017 г. нарушенията, свързани с разпределението на работното време, са общо 900, по заплащането на труда - 360, а случаите на работа без трудов договор са 247.

Сериозният ръст на нарушенията, свързани с трудовите правоотношения, е в резултат и на активната работа на създадените координационни центрове в Бургас и Варна, които са подобрили комуникацията с останалите контролни органи. Големият брой нарушения, свързани с работното време, може да се обясни с липсата на работна ръка в курортите.

Най-често става въпрос за нерегламентираното полагане на извънреден труд, неспазване на изискванията за седмична и междудневна почивка, липса на документи на обектите, от които да е видно кой работник кога се е явил на работа и кога трябва да приключи работният му ден.

За установяване на нарушенията на работното време се налагат по няколко посещения на обектите дори в един и същ ден. Необходимо е и съдействие на самите работещи, каквото обикновено инспекторите не получават.
Продължава затвърдилата се тенденция през последните години след прекратяване на трудовото правоотношение да се подават сигнали за неизплатена част от възнаграждението, която обикновено е договорена устно.

От ИА ГИТ напомнят, че и пред контролните органи на агенцията, и пред съда работниците и служителите могат да претендират за неизплатени възнаграждения само до размера, договорен писмено в трудовите им договори. Когато сумата не е договорена писмено, Инспекцията по труда не може да защити правата на работещите.

Подават се и сигнали за полагане на труд без сключен писмен трудов договор, когато лицето вече е напуснало работното място и нарушението не може да бъде установено от Инспекцията по труда.

По време на кампанията са съставени 529 акта за установяване на административни нарушения, свързани с трудовите правоотношения, и още 150 акта за нарушения на разпоредбите, регламентиращи осигуряването на безопасност и здраве при работа. Санкциите по Кодекса на труда са между 1500 лв. и 15 000 лв., като могат да достигнат и до 20 000 лв. при възпрепятстване на контролните органи от страна на работодателя.

След края на активния туристически сезон допълнителният ресурс, насочен към морските курорти, ще бъдат пренасочен към строителството. Дирекциите "Инспекция по труда" в области с голям обем строително-монтажни работи ще бъдат подсилени с командировани екипи от области с по-малко строителни обекти.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 6 години

NIKOI NASILA NIKOGO NE E MOLIL DA PODAVA MOLBA ZA RABOTA.HEM SI OT SELO,A NA POLETO ZA 10-15 LV. NE SHTESH DA RABOTISH,A ISKASH NA MORETO GOLI BADGAZI DA GLEDASH,A MOGE I PIANA CUGDENKA DA UDARISH.

18

Иван

преди 6 години

Плащат малко и пак са на загуба.

17

Анонимен

преди 6 години

Когато не плащаш адекватно , няма как да имаш качествен персонал! Когато нямаш качествен персонал,нивото на услугата ти пада- в случая с българското Черноморие стига до дъното е се закопава в калта! И тогава няма какво да помогне вече! Никой не иска да отиде да работи по 14-16 часа на ден 7 дни на седмица и накрая да не му платят дори 600 лв , които са договорили!

fallback