Снимка: БТА
fallback

Липсва достатъчно техника и работна ръка за сечите в засегнатите от корояд гори в Родопите, каза министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов. Той коментира пред журналисти в Смолян проблема със съхнещите борови насаждения в Родопите, унищожавани от дървесен корояд.

Oще по темата
Създаден е кризисен щаб, който координира мерките за действие в засегнатите от корояд гори, допълни земеделският министър. Водят се разговори с чуждестранни компании, в това число и шведска, за доставка на високоефективна техника за дърводобив за справяне с проблема, допълни министър Порожанов.

Кризисният щаб, в който участват областни управители и представители на научната общност, ще заседава на 10-14 дни и ще се докладват всички действия, които се предприемат за справяне със ситуацията. Предприетите досега мерки нямат според Румен Порожанов бързия ефект, който всеки би искал да види в съхнещите горски терени.

Почти единственият начин за справяне е да се създаде добра организация за изсичане на заболелите дървета и петната наоколо, извозване на дървесината и изчистване на терена. След публикуваните вече промени в наредбата, ще се облекчи значително процедурата около издаване на разрешителни за санитарни и принудителни сечи в тези зони, според министър Порожанов.

Промените ще съкратят срока на съгласуване на разрешителните с различни институции. Проблемът с нападението от боров корояд е поставен като тема номер едно и за Държавните горски предприятия, и за Изпълнителната агенция по горите, допълни земеделският министър, цитиран от БТА.

В отговор на журналистически въпрос относно възможни изненади с нови партиди яйчен прах с фипронил, министър Порожанов потвърди, че трябва да очакваме подобни рискове. Той обясни, че информационната система в момента "бълва", непрекъснато се допълват данни от страни-членки за констатирани партиди с яйчен прах.

Това, което получим, веднага Агенцията по храните отива на място във фирмата - доставчик, за да се идентифицира какво има на склад и какво е минало в рамките на производството, посочи министърът. Според него в Европа проблемът е много по-сериозен, "там много яйца са изяли".

Продължават проверките в българските ферми, които са производители на яйца и птичи продукти, но засега няма констатирана употреба на фипронил. Проверени са и всички партиди полски яйца, за които е имало съмнения за наличие на веществото, пробите при тях също са отрицателни.

Министър Порожанов допълни, че заминава за Талин, където в понеделник ще заседава Съветът на министрите, а една от темите е ситуацията с фипронила.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

43

Анонимен

преди 6 години

Само за проба. Купете кренвирш на средна цена или салам на ниска цена и го дайте на кучето/котката си. Резултата ще е: Те не обичат растителна храна с оцветители и овкусители.

42

Анонимен

преди 6 години

Създаване на кризисен щаб е половинчата мярка. Без Временна комисия в Парламента, която да излезе с Доклад, не по късно от края 2021 година, нищо няма да се промени.Нека да сме реалисти

41

Oпасността не е

преди 6 години

толкова в ПРИСТИГАЩИЯ яйчен прах- ИЗЗЕМВА се, а в ПРИСТИГАЩИТЕ ГОТОВИ сладоледи, тирамису, ЩОЛЕНИ, италиански КОЗУНАЦИ, шоколадови яйца,( произведени преди 1-2 години), които ще ЗАЛЕЯТ Пазара за Коледа..Ще бъдат в гаранционен срок, с привличащ вид- и аз съм купувала за внуците всяка година.... И ако не купя тази година... ще забравя до другата.. а те още ще са в гаранционен срок..Или ще ме почерпят някъде.. А в СЛАДКАРНИЦИТЕ, РЕСТОРАНТИТЕ.. Няма спасение...

fallback