Снимка: Булфото, архив

Омбудсманът Мая Манолова се ангажира със случая на Ася Йорданова, която се оказа в патова ситуация, защото въпреки че има замразени здрави ембриони, не може да се подложи на ин витро процедура заради законови пречки.

Още по темата

Институцията на омбудсмана ще се включи активно в общественото обсъждане за промяна на нормативната уредба на здравното министерство, която забранява инвитро след смъртта на единия от партньорите, съобщиха от пресцентъра на Манолова.

Става въпрос за Наредба № 28 от 2007 г., според която здрав генетичен материал – мъжки или женски, ембриони, яйцеклетки и зиготи, подготвени за инвитро процедура, трябва да бъде унищожен след смъртта на единия партньор, дори когато приживе е дадено изрично съгласие за извършването й.

Още преди месец омбудсманът е изпратила препоръка до министъра на здравеопазването Николай Петров и до изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по трансплантация Мариана Симеонова да бъдат предприети "спешни мерки за промяна на практиката за унищожаване на яйцеклетки, сперматозоиди и зиготи, при необходимост и чрез нормативни промени".

Манолова е категорична, че прилагането на разпоредбата, при липса на императивно нормативно основание, нарушава правата на гражданите, несправедлива е и не подпомага преодоляването на демографската криза.

До препоръката на омбудсмана се стигна, след като в края на юли Ася Йорданова е поискала съдействие от Манолова.

В жалбата си тя посочва, че въпросният подзаконов нормативен акт пречи да бъде реализирана нейната и на внезапно починалия й при трудова злополука съпруг мечта – да имат деца. Приживе тя и съпругът й задействат процедура по инвитро оплождане във водеща клиника, която са финансирали с 5000 лв. За съжаление, на 13 юли т.г., мъжът на г-жа Йорданова загива. Това обаче не отказва жената от борбата й да си има дете.

"Той много желаеше да има деца и е мой дълг да изпълня мечтите му", пише Ася Йорданова в жалбата си до омбудсмана. Тя разказва, че докторът, който моли да ускори процедурата по имплантиране на ембрионите, я е повикал, за да подпише искането за тяхното унищожаване.

На 8 август 2017 г. в институцията на омбудсмана е получен отговор от Изпълнителната агенция по трансплантация, в който се казва, че още през 2016 г. ИАТ е изготвила предложение до Министерството на здравеопазването /МЗ/ за промяна на Наредба № 28, в частта, касаеща "основателни причини за изтегляне и унищожаване на яйцеклетки, сперматозоиди и ембриони".

Зам.-министърът на здравеопазването Мирослав Ненков пък е обявил сега, че МЗ стартира веднага промяна в наредбата, която обаче минава през задължително едномесечно обществено обсъждане. Едва след това, тя може да стане факт.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase