Снимка: архив, БулФото

80% от повикванията на линейки по морето не са за спешни случаи, но ангажират автомобили на Спешната помощ. Това каза заместник-здравният министър д-р Мирослав Ненков пред "Дарик".

"Оказва се, че хората на плажа най-често търсят линейка за стомашно-чревни оплаквания, обриви, слънчеви изгаряния, както и за оплаквания вследствие на прекомерна употреба на алкохол", обясни той.

По думите му няма финансова възможност да се назначат повече спешни екипи по Черноморието през летния сезон, така че винаги да има линейки на разположение. От друга страна тази стъпка е и безсмислена, тъй като след септември допълнителните екипи няма да има какво да правят.

Година след като на къмпинг "Нестинарка" почина 67-годишен русенец, а линейката пристигна 40 минути след повикването, тъй като бе ангажирана с друг адрес, равносметката на здравното министерство, е следната: едва 20 на сто от повикванията по Черноморието са наистина спешни.
 
"За юли сто повиквания са от филиалите в Бургас, Несебър, Поморие, Созопол, Царево. Юли има 31 дни, тоест изпълнявани са по 3-4 адреса на ден", каза д-р Ненков.
 
На въпроса дали решение на проблема е командироване на екипи по морето през лятото, зам.-здравният министър коментира, че това е най-бързият възможен вариант за реакция.

"Всички сме наясно, че Черноморието се натоварва през летния период и през зимния няма нужда от толкова много екипи. Тази мобилност можем да я осигурим бързо и ефективно", каза той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase