Снимка: архив Булфото

Приетите изменения в Закона за околната среда и водите и Закона за съдебната власт са война на правителството с гражданското обществото и остатъците от съдебната система. Тази теза защити пред Bulgaria ON AIR Петко Ковачев от Института за зелена политика.

Вчера десни партии и неправителствени организации внесоха искане – президентът Румен Радев да наложи вето на Закона за околната среда и водите, Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс.

"Този закон (за околната среда и водите - бел.ред.) е внесен и приет без задължителното 30-дневно обществено обсъждане. Правителството иска да извади от контрол и защита на гражданския интерес три групи проекти - които се финансират с публични средства, които се финансират с европейски фондове, както и потенциални частни проекти", коментира още Ковачев.

"Част от тези организации са жалили стотици пъти едно и също нещо с копи-пейст. Това, което ги боли някои "зелени" е, че няма да могат да обжалват на втора инстанция, защото не носиш отговорност и забавяш с години проекти, които са много важни за България", контрира икономистът Владимир Каролев.

В "България сутрин" той бе категоричен, че е у нас няма никакво влошаване на състоянието на околната среда. По думите му дори има видимо подобрение.

"В България всяка година има нетно увеличение на горите. Твърдението, че гората в Пирин се унищожавала, е пълна лъжа. Няма показател за измерване на околната среда, в който България да няма подобрение през последните 20 години", настоя Каролев.

"Г-н Каролев коментира неща, които не разбира", отсече Петко Ковачев и продължи: "За 2013, 2014 и 2015 г. колегите получиха справки от съда - от една страна делата по Закона за околната среда и биоразнообразие са около 14 хил. -  горе-долу толкова са и делата по устройство на териотирията".

Ковачев подчерта, че на втора инстанция са обжалвани 2 на 1000 от екологичните дела, докато от останалите са обжалвани 20%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase