Снимка: Прессекретариат на президента

Президентът Румен Радев се срещна с журналисти от Радио България и застана на тяхна страна.

"Неприемливо е в навечерието на Българското председателство на Съвета на ЕС да се обсъжда идеята за закриването на "Радио България". Тази програма на БНР има опит и традиции в създаването на образа ни навън като европейска държава на духа", заяви той, цитиран от прессекретариата на "Дондуков" 2.
 
Журналистите споделиха с държавния глава опасенията си за бъдещето на програмата, която създава предавания за чужбина, включително и за българите зад граница. Те припомниха, че това е една от функциите на БНР, регламентирана от Закона за радиото и телевизията.
 
"Трудно можем да приемем, че една над 80-годишна институция, която работи за имиджа и външната ни политика ще отстъпи от завоювани позиции, от гласа си в региона и в цяла Европа", заяви президентът.

По думите на държавния глава немислимо е в 21 век, когато информацията и комуникацията са водещи в процесите на приобщаването ни в света, да избираме пътя на самоизолацията. 
 
Съгласно намеренията на новото ръководство на БНР предстои спиране на продукцията на шест чужди езика. От 1 юни 30-минутните новинарски блокове, които се публикуваха онлайн на френски, испански, сръбски, албански, гръцки и немски, вече не излизат, а планът е след 30 септември БНР да има продукция само на три чужди езика - руски, английски и турски. Ходът следва закриването на арабската емисия на радиото в края на 2016 г.

Самото "България", което обединява програмите, ще бъде преструктурирано. То няма ефирно излъчване от 2012 г. и цялата му продукция е онлайн.

В отворено писмо преди седмица журналистите на "България" настояха в казуса да се включат и държавните институции, тъй като според тях това е и въпрос на външна политика. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase