fallback

С аромат на рози, с песни и танци премина последният ден от Празника на розата в Казанлък.

Кметът на Казанлък Галина Стоянова облече народна носия и поведе гостите си към розобера с атрактивно влакче. На него се качиха гости от побратимени градове, министрите Боил Банов и Лиляна Павлова, зам.-председателят на парламента Цвета Караянчева. С тях беше и легендарният музикант Джон Лоутън, който започва да снима филм за Долината на розите. Гости на празника бяха областният управител Гергана Микова, депутати, кметове.

В побратимения на Казанлък японски град Фукуяма има засадени вече 1 милион рози и това го превръща в място, което всички трябва да посетят. За това разказаха тази сутрин по време на среща с кмета на Казанлък представители на японската делегация от града на розите в Страната на изгряващото слънце. Тя е една от деветте официални делегации, които са на посещение за кулминационните дни от тазгодишния фестивал на розата в града, по покана на местната управа.

Пъстрият празник в розовите градини днес наблюдаваха туристи от Япония, Китай, Южна Корея, Индия, Франция, Русия, Алжир, Турция.

Министерството на културата отделя с един милион лева повече през тази година средства за теренни проучвания, реставрация и консервация в цялата страна, и част от тези средства са за Долината на тракийските царе, обяви министър Боил Банов.

Той сподели, че е потомък на стар казанлъшки род, с който се гордее така, както и с уникалния празник на розата, съхранил духа и традицията на българите повече от век.

Хиляди артисти, танцьори, певци, ученици и граждани се включиха в традиционно шествие, което премина по-късно през центъра на града. Начело застана Цветелина Илиева, която беше избрана за Царица Роза 2017.

За първи път гостите на Празника на розата имаха възможност да наблюдават Казанлък и Розовата долина и от гигантски балон.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 6 години

Да се отглеждат рози у нас е измислено от османците, те донасят маслодайна роза по нашите земи. Има данни, че добиването на розово масло е изобретено от арабите, които са изобретили процеса дестилация.В Турция и Китай се отглеждат много рози точно за розово масло. Отровите в китайските почви и води са причина тяхното масло да не е търсено в Европа.

9

Гледач на рози

преди 6 години

Първите български заможни хора )18-19 век, тръгват от търговията с розово масло. Нищо не е наложено от социализма. Единствената друга държава, която се опитва с розите е Турция, но там природата не позволява да се отглежда точно такъв клас. Маслодайността им е 3,5 пъти по ниска. Това е може би една от малкото култури в която имаме монопол. Само тая година почна малко зле с изкупната цена, но върви към оправяне. Миналата годна 1 кг стигна 7000 евро, просто търсенето е огромно.

8

Анонимен

преди 6 години

Японците наистина ценят стойностните неща. По-рано инвестираха в LB и сега продават кисело мляко и в някои азиатски страни. Още през 90-те включиха протобиотиците към жизненонеобходимите хранителни вещества. А ние както казва Христо Стоичков: "От рая правиме пустиня".

fallback