Снимка: архив "Булфото"
fallback

На 1 май отбелязваме деня на труда и на международната работническа солидарност.  В България той е официален празник.

Денят се свързва с честване на постиженията на работническото движение и търсене на повече защита за работещите хора по света. 1 май е и ден на международното работническо движение и на левите движения.

Историята на празника води началото си от работническото движение през 19 век и работническите протести за зачитане на елементарните социални права.

Началото се поставя на 1 май 1886 година в САЩ, когато профсъюзите провеждат мащабна национална стачка, в която вземат участие над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден.

След тридневни протести в Чикаго полицията и частните охранители разпръсват протестиращите, раняват около 200 души и убиват поне 4 души.

В България първият опит за отбелзването на деня е направен през 1890 година от Типографското дружество. Първи май е обявен е за официален празник през 1939 г.

От 1945 г. комунистическата власт в Народна република България започва да чества празника ежегодно. Държавата отбелязва Първи май с мащабни манифестации из цялата страна.

След края на социализма в България през 1989 г. Първи май продължава да е официален и неработен ден, но държавната власт не се ангажира с организиране на масови прояви. Честването се отбелязва от социалисти и комунисти.

Първи май се чества като Ден на труда и е официален празник в редица държави като Германия, Австрия, Мексико, Тайланд, Русия и много други.

У нас днес прояви за Първи май организират БСП, КНСБ, Подкрепа и др.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

До Анонимен 31

преди 7 години

Аз не знам какво да направя, за да не отглеждаме повече плевелите, които ще задушат Отечеството. Тези, които изпращаме да ни представляват, гледат на тях като на електорални единици. Плевелите просто не бих ги поливал. Те не могат да се скубят, правят на купчини и подпалват. Микрорешението ми е да браня себе си и дома си с нещо, което прави 9 мм дупки!Вярното решение е другаде, свързаное с отминалия Празник на труда. А ти не бъркай нещата и не казвай, че знаем малко! Знаем много! Видях Аушвиц!

26

Анонимен

преди 7 години

До До 25Доста от казаното за газовите камери е под въпрос. Днес знаем малко за онези събития. могло е и да не се стига до крайности.Но ти много добре знаеш, че някои ни се качиха на главите от "благодарност" за това, че ги хрантутим и търпим мързела, наглостта и безобразията им.Така че, ако не искаш да се стига дотам - до портали с такива надписи, постарай се да направиш нещо полезно в тази насока, на първо време да подкрепиш идеята да не се дават помощи на здрави хора, за които има работа!

25

До №25

преди 7 години

До BGНяма такава поговорка, има надпис на едни порти! На теб ти харесва това, което е било зад тези порти и тези, които са командвали газовите камери! Смазаха ги! И новоизлюпените фашаги ще смажем! Кълнем се!

fallback