Снимка: Булфото, архив

Законодателни промени в защита на българските работници, които предвиждат забрана за продажба на фирма или предприятие, ако не са платени заплатите на работниците, подготвя омбудсманът Мая Манолова.

Според нея това е наложително, за да може случаите на неплащане на заплати да не се разрастват като епидемия.

Тя събира представители на ангажираните със спазване на трудовото законодателство български институции на дискусия.

"В последните дни сме свидетели на нагла експлоатация на труда на български граждани и на нарушения не само на българското законодателно, но и на конституционни норми, които казват, че правото на труд трябва да бъде възнаградено на базата на свършената работа. Има много работодатели, които се отнасят нагло и безотговорно към своите работници, като не си плащат дължимите възнаграждения, прехвърлят се фирми на клошари или на хора без никакви доходи“, коментира Манолова.

Тя изтъкна, че има цяла поредица от случаи на протестиращи работници.

"Изброихме ги с моя екип, те са около 11 на територията на цялата страна и над 200 работници от "Пикадили", които не са си получили заплатите", обясни омбудсманът.

Тя посочи, че това, което прави, е да се намеси във всеки конкретен случай - първо с посредничество и с опит да се реши с добро проблема, а след това - да се ангажира с цялата мощ и репресия на държавата, срещу работодатели, които експлоатират и унижават работниците.

"Такъв е и случая с шивачките в Дупница. След като изхабихме време и усилия да сключим споразумение със собственика на тази фирма, той се подигра и с мен, и с работниците, като след дадените му отсрочки, не изплати нито стотинка. Мисля, че е въпрос на чест, на раздаване на справедливост и защита на българските граждани, ако всички институции, които съм сезирала си свършат работата, така че този работодател да бъде наказан“, каза Манолова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase