Кадър: Dnes.bg

Преди няколко дни покуратурата свали имунитета на зъболекаря и кандидат-депутат Валентин Павлов, привлечен като обвиняем за смъртта на 14-годишно дете, причинена вследствие на рутинна операция за отстраняване на киста в челюстта.

По-късно става известно, че момчето е страдало от рядка генетична болест, която се е отключила след упойката, за която нито родителите, нито лекарите са били наясно.

Още по темата

Според прокуратурата, след консултация с компетентни лица, е имало шанс детето да бъде спасено при навременна реакция от страна на стоматологичния екип, а липсата на антидот в специализираната клиника допълнително е оказало значение за стигането до фаталния край.

Д-р Валентин Павлов изказва съпричастност към трагичния случай, споделяйки, че също е баща и болката от смъртта на това дете за него, както и за неговия екип, е огромна: "Все едно моето дете е починало!", каза Павлов.

Той твърди, че е направил всички необходими изследвания - като скенери, като панорамни снимки, но появата на малигнена хирептермия е била шокираща за тях.

По отношение на решението за приложената упойка, довела до фаталния край от извършената операция, д-р Валентин Павлов сподели, че то е взето със съгласието на родителите, като майката е подписала информирано съгласие, като във въпросника има над 20 въпроса и на всички от тях е отговорено, че няма никакви придружаващи заболявания.

"Най-жалкото е, че детето го няма. Най-жалкото е, че ние направихме всичко възможно да го спасим. Но аз няма да спра да си задавам един единствен въпрос - защо точно в този момент, защо точно сега това нещо се изважда по този начин", се пита Павлов, като допълни, че няма как в разгара на кампанията за предстоящите избори да се изкарва една семейна трагедия, използвайки случая за политически цели, по негово мнение.

Днес родителите на внезапно починалото 14-годишно дете се появиха, за да изразят и своята позиция.

Според Албена Иванова, майка на Алекс, д-р Павлов говори неща, които не са истина, не са съвсем така. Тя твърди, че за цялото това време са си задавали толкова много въпроси, на които те не са получили отговор.

"Ако докторът счита скенера и панорамната снимка за изследвания, то изследвания на детето не са правени", заяви пред Нова тв Валери Иванов, баща на починалото дете.

Той твърди, че не са извършени предварителни консултации с алерголог, не са му направени необходимите тестове, за да се установи налична алергия, не е направена консултация с педиатър, поради което той смята, че са допуснати множество пропуски, които, вероятно, са довели до загубата на детето му.

Албена Иванова споделя, че е попитала предварително дали е нужно да бъдат извършени някакви изследвания, но твърди, че й е отговорено, че това е рутинна операция и няма нужда от такива.

"Аз наистина съм подписала документите, в деня на операцията, преди да влезе, те ми дадоха декларация, в която аз трябваше да си опиша. Аз, ако знам, че детето ми има някакво заболяване, няма да го заведа. Аз съм го завела в тази клиника, защото имам доверие на д-р Павлов, защото това е високоспециализирана клиника", сподели майката.

Тя не може да намери обяснение на това как е възможно в момента, когато приключва операцията, д-р Павлов да излезе и да й каже, че всичко е приключило успешно, оставали само два конеца и оставил екипа си да довърши останалата работа. Не разбира защо този екип се е забавил 20 минути, след което д-р Григорова излязла и я попитала дали детето има някаква алергия към аналгина.

"Защо мен ще ме питат? На въпроса ми какво става, никой нищо не ми каза. Всичките се прибраха вътре, ние стоим и чакаме, нямаме информация", допълни майката.

Според нея, изгубеното време е било прекалено много, доколкото си спомня, около 40-50 минути. Едва тогава детето е откарано в "Пирогов" и то с частна линейка, неободурдвана, без медицински екип.

"Никаква информация нямахме, аз, ако имах информация, щях сама да си извикам линейка от "Пирогов" и нямаше да губим толкова време", каза още тя.

Защо чак сега се дава гласност на този случай се пита както д-р Валентин Павлов, така и семейството. Съмненията на доктора са, че личната трагедия се употребява политически в момента, а родителите не могат да дадат отговор на този въпрос. Те по-скоро допускат, че е възможно едва сега да са събрани достатъчно доказателства.

"Явно сега са събрани доказателствата. Викали са ни на разпит, ходил съм в прокуратурата, ходил съм при следователи. През времето, в месеците, явно са събирали доказателства", предполага бащата на Алекс.

Той е огорчен от реакцията на д-р Павлов за това, че не го е потърсил след злощастния случай, за да му даде някакво обяснение. Едва 5 месеца след смъртта на детето, те се срещат, по негово настояване, за да потърси отговори на въпросите си.

Валери Иванов сподели, че на въпроса му защо не са назначени необходимите предварителни изследвания, докторът му отговорил, че такава е тяхната практика, а при настояване да му даде някакво обяснение защо се е стигнало до там и какво се е случило, Валентин Павлов отговорил, че той също няма обяснение и иска да разбере, иска да си обясни случая.

Родителите си задават и въпроса не е ли трябвало от "Пирогов" също да реагират и да дадат гласност на случилото се още тогава.

Албена Иванова категорично заяви, че те ще продължат да се борят, за да разберат каква е истината и няма да оставят нещата така - за да предпазят и други деца, и други семейства, за да не изпитат това, през което са преминали те, в случай, че се установи немарливост от страна на лекуващия екип.

"Както д-р Павлов се пита защо (толкова късно се разбира за случая), така и аз се питам защо", каза майката на Алекс и не разбира защо са се бавили толкова много, защо не са й казали, че се случва нещо с детето й навреме. Тя споделя, че д-р Валентин Павлов не е бил в този момент, но не може да си обясни реакцията на неговия екип тогава.

"Ние не успорваме диагнозата, а дали те професионално са си свършили работата, дали са направили всичко възможно да го предпазят това дете", обобщи Валери Иванов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase