Снимка: архив, Bulphoto
fallback

"Енергоефективното поведение не е трик, а възпитание, поведение, което трябва да се усвоява от ранна детска възраст". Това заяви д-р инж. Георги Милушев, преподавател в Техническия университет в София, пред Bulgaria ON AIR.

Коментарът му е по повод рекордното потребление на ток, отчетен от енергийния регулатор в началото на годината. Според него консумацията на ток е достигнала най-високия си пик за последните 20 години.

И въпросът е дали има начин как да пестим от сметките си за ток?

Най-големите заблуди, които потребителите на електроенергия имат, са тези, че включването и изключването на т.нар. "духалки" биха намалили сметката за ток. Според инж. Милушев "стойността на тока си остава същата.

"Компенсираме единствено някакъв реактивен характер на товара, който не се отчита от битовия електромер, но няма да има ефект върху сметките нито в краткосрочен, нито в дългосрочен план. Дори ако уредът се включва и изключва, системата го отчита като постоянно включен", уточни експертът.

Според експертът климатикът е този, който би спестил електроенергия, защото работи на различен от "духалките" принцип.

"Там използваме електрическа енергия само за движение на флуидите във въздуха и тези вътре в климатика".

Все пак практиката е показала, както твърди преподавателят от Техническия университет в София, че "маслените, водните, дори конвекторните радиатори са по-добър вариант за постоянно отопление".

"Поне 20-30% ще има разлика в сметката при използването на този тип радиатори, спрямо преносимите уреди", твърди той.

Като съвети какви практики трябва да предприемем за енергоефективно потребление в дома си, инж. Милушев каза, че "компютрите, телевизорите, зарядните устройва" са уредите, които "капка по капка" увеличават консумацията, която остава като скрита за потребителя и той не може да си обясни допълните няколко лева отгоре към сметката си във фактурата.

Това прибавя и постоянно включените кафе машина, тостерът, които не използваме през цялото време.

Друга скрита консумация, която ни оставя учудени за фактурата от енергодружеството е осветлението.

"1/3 от електрическата ни енергия отива за осветление,  което означава, че трябва да преминем към енергоефективни осветителни тела", съветва експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

75

Нас

преди 7 години

А,господин експерта би ли обяснил при 220 в ток който да получаваме ,защо получаваме 200 и какъв е ефекта !? Само питам !!!

74

Анонимен

преди 7 години

Примерно пускате фурната на вентилатор и отваряте вратичката и топлите стаята примерно отваряте прозореца усещате студа затваряте прозореца и вече 10 градуса ви струват лято примерно обличайте си едно яке иначе може да те доставят ли да седите при 10 градуса примерно якето можете да спите при 10 градуса е само да си нахлузи те една тениска на главата

73

injener

преди 7 години

Примерно кухнята ви е неотопляема. Осем градуса .Включвате духалката ви дистанционно от единствената стая , която отоплявате, И цялото семейство се изсипва в кухята , която се е за топлила от духалката до примерно 18 градуса била е на 2000 вата , превклюchвате на 1000 вата и за 20 минути закусвате. и след това на работа или училище. Духалката е консумирала към 700 ватчаса и същата операция вечерта и общо 1.4 киловата или 42 киловачаса на месец някъде към 8 lewa. Optimalno otoplenie

fallback