Снимка: Булфото, архив

Рекорден бой жалби през миналата година отчете омбудсманът Мая Манолава.

Броят им е бил 10 640, което е най-много в цялата 11-годишна история на институцията на обществения защитник.
Около 30% от тях са срещу монополни дружества и доставчици на обществени услуги, обясни Манолова.

Още по темата

14% от жалбите са срещу нарушени социални права на българите, а срещу нарушено право на собственост – 11%.

"Най-голям брой от жалбите постъпват по интернет – 40%, 38% с писма, а 22% от граждани, които са посетили приемната на омбудсмана", отчете Манолова. 

Според нея обаче най-голямата победа за хората, след инициатива на омбудсмана за 2016 г., е отпадането на ДДС върху дарените храни.

Това е един от основните приоритети – борбата за защита на социално изключените български граждани, подчерта Манолова.

Тя обеща, че борбата срещу разхищението на храни отново ще бъде приоритет в работата на институцията през 2017 година.

"Ще я продължим с нова кампания "Не хаби – дари“, която ще е насочена към българските домакинства и българските граждани", обясни Манолова.

Отделно тя е приготвила 240 писма и ще прати по едно до всеки народен представител с молба да бъдат приети окончателно промените в режима на частните съдебни арбитражни съдилища.

Според нея с приемането му бремето върху стотици хиляди български граждани, осъществявано от частните съдебни съдилища да бъде премахнато.

"Цинизмът на колекторските фирми и арбитражните съдилища вече мина всякакви граници, защото те започнаха да съдят и покойници", каза Манолова.

Братът на въпросният починал Динко Драгнев обясни, че покойникът е имал задължение от 20 лева, което с добавените такси към него е достигнало до 300 лева.

Манолова коментира, че ще отиде заедно с Драгнев в арбитражния съд. "Това е единствената структура, която е извън всякакъв контрол", подчерта тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase