Снимка: архив Булфото
fallback

Близо половин милион млади българи се издържат с пари, които родителите им изпращат от чужбина. Младежите ни нито работят, нито пък и учат.

Те липсват както на пазара на труда, така и в статистиката за безработица, обясни пред "Стандарт" Искра Белева, зам.-директор на Института за икономически изследвания към БАН. Според нея въпросните младежи не се и опитват да си търсят препитание или квалификация.

"Когато едно дете вижда модела от родителите си, че изкарват за няколко месеца парите си, защо му е да влага системни усилия в образование", коментира Белева.

Данните на института показват, че с всяка следваща година се увеличават парите, които български емигранти пращат у нас. Докато през 2007 г. трансферите са били 600 млн. евро, през 2015 г. сумата вече е над 1300 млн. евро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

75

Анонимен

преди 7 години

Парите от емигрантите ,влизащи в България са Правопорционални на увелеличението на Партийте в България!!

74

Анонимен

преди 7 години

Когато минималната заплата+безплатни китайски условиш на труд не е дефакто стандарта тогава и ще работят.Ама мутро-комунизъм тъй не се строи.Няма да казвам къде да си бутнат стъкмистиките за "средни заплати" "доходи" и прочее бюрократично литературни произведения. Те отдавна са си там.

73

Анонимен

преди 7 години

Запитах един студент, който в момента следва магистратура следния въпрос.Кажи ми чувал ли си за маса , обема и плътност. А той ми отговори - ами да.Маса - това е трапеза (в смисъл дървена маса) .Обем - това е ядене и пиене.Плътност е това колко може да изядеш и изпиеш.Това не беше шега.Каквато ни е държавата , такова ни и образованието и висшето и средното, че и основното и кадрите са ни такива.Винаги има изключения, но в болшинството си е пълна трагедия.

fallback