Снимка: Архив Reuters
fallback

Бумът на IT сектора, развитието на новите технологии и английският език вкарват в родния речник по около 215 думи на година.

Родният език само за 20 г. се е обогатил с 4300 нови думи, повечето от които за заети от чуждици, а други са създадени на родна почва. Например фейсбук, CV, SMS и производни глаголи като чатя, даунлоудвам, сърфирам.

Политическият живот пък е наложил думи като импийчмънт, лобирам и лустрация. Данните са на проф. Сия Колковска от Института за български език към БАН. Справката е към 2010 г. и оттогава не е правено ново изследване, пише "Монитор".

700 са новите значения на стари думи, а 750 са новите фразеологични съчетания, отново от съществуващи вече думи.

"Ще се прави и ново изследване, но не мога да кажа точно кога ще стане това", поясни и Ванина Сумрова от секция Българска лексикология и лексикография към Института за български език към БАН.

Според тях са необходими най-малко 10 години, за да се разбере дали дадена нова дума ще се "засели" в езика ни за постоянно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 7 години

Институтът за Български език към БАН е вече напълно ненужна стуктура, хранена от държавния бюджет, която е оставила всичко на самотек и разпад. От бездействието на ИБЕ българският говор и език се извpaти, осакати, onpocтачи, orлynачи... На най-високи интелектуални и управленски равнища, в медиите - безнадеждно, се употребяват думи и изрази неточни, неприсъщи, безсмислени, непристойни, ПАРАЗИТНИ,чужди. А идиoтcкaтa инвазия на "СЛУЧИ СЕ" е най-ярка демонстрация и на нелепо noдмaзвачecтвo.

18

Анонимен

преди 7 години

Уетвайте малко, да не се файтваме тук, нормални ментални пиипъл сме. Това е публикейшън която е лъжа, няма чужди уърдуве в езика ни и никой не ги юзва. Между другото ако някой пред мен говори така съм готов да му дам добър в зъбите.

17

Алекс

преди 7 години

Ок, след всичко което изписа в защитата на българския език искаш да обяснявам какво означава да "глаголим"? :) От друга страна може би аз съм вече достатъчно стар, че подобни шеги да са неразбираеми за по-младите (дано не :) ). Все пак да ти отговоря иронията в случая, е че негодувайки срещу езиковите промени ти взе пак ги ползваш, в явно изгубения пример с глаголим/говорим. :)

fallback