Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Семейното подоходно облагане е много добър инструмент за правене на демографска политика. Ние предлагаме промяна, при която се работи само с облагаемата данъчна основа без да се пипа ставката на плоския данък. Идеята е да не се приспада абсолютна сума, както сега, а процент. За първо дете се приспадат 10%, за второ – 20% и за трето и всяко следващо – 5%. Това обяви Христина Христова, председател на Института за семейна политика и бивш социален министър, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

От института изчисляват, че ако бъде прието предложението, за едно дете при среден годишен доход от 10 000 лв., отстъпката ще бъде около 16 лв. на месец, а сега тя е 1,67 лв. Христова коментира и предложението обезщетението за втората година майчинство да бъде обвързано с минималната работна заплата, което не бе прието от парламента.

"Oбезщетението няма общо с финансовите възможности на държавата, а с осигурителния принос на майката и бащата. Трябва да разбираме майчинството като пари на майката и бащата, които внасят 3,5% във фонда Общо заболяване и майчинство, като обезщетението трябва да заменя трудовия доход. То не бива да е по-ниско от МРЗ", заяви Христова.

Христова заяви, че ако се дава сумата на МРЗ от 420 лв., годишният разход ще бъде 19 млн. лв. Тя бе категорична, че няма да се оправдаят опасенията на бизнеса, че по този начин майките ще бъдат стимулирани да останат вкъщи и това да навреди на трудовия пазар. По думите й държавата и работодателите трябва да работят в посока осигуряване на гъвкаво работно време и дистанционна работа за майките.

Христова коментира и големия спад на раждаемостта през 2015 с 4000 души.

"Не очаквах такова драстично число. В момента и трите стълба на демографията – раждаемост, смъртност и миграция, действат негативно. Населението на България се стопява всяка година с 40 000 души", каза още Христова.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

Анонимен

преди 8 години

Какви са тези вицове по никое време бе хора?Или сме толкова задръстени според вас?

29

Анонимен

преди 8 години

За раждаемост трябват стимули. Най-големият проблем е при работещите бедни, които са и най-много, както и небогатите работещи. При тях не виждам какво друго може да се направи, освен да отпадат данъци и осигуровки, ако имат деца - данък общ доход, данък собственост, данък МПС, както и някои осигуровки да се поемат от държавата в зависимост от броя на децата. Другата група са тези с по-високи доходи, на които трябва да се увеличат данъците, ако нямат деца или децата са под три.

28

Анонимен

преди 8 години

А какво направихте и за хора като мен, които не искат деца - нищо! В чужбина започнаха да въвеждат базов доход за всички, не само за тази с деца. За това едва ли бих се върнал някога в България.

fallback