Архив: Булфото
fallback

От 1 август тази година при пенсиониране учителите ще получават по десет заплати, а не по осем, както е сега. Това заяви на пресконференция вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева. Заместник-министърът на образованието Диян Стаматов отбеляза, че по сегашния закон обезщетенията при пенсиониране са осем, а по новия закон - десет.

На година между 4000 и 6000 души се пенсионират от образователната система, като в повечето случаи през целия си живот те тихо и кротко са работили като учители, отбеляза Стаматов. Кунева каза, че МОН обмисля как учители на пенсионна възраст все още да са полезни на образованието, като например обучават и споделят опита си с млади хора.

Главният секретар на МОН Красимир Вълчев заяви, че най-голямото предизвикателство за 2017 г. е "осигуряването на системата с добри учители", тъй като през следващите десет години се очаква половината от педагогическия персонал, който е 90 000, или 45 000 учители да навлязат в пенсионна възраст. Това означава, че средно на година се очаква 4500 души да навлязат в пенсионна възраст и затова трябва на тяхно място да бъдат подготвени толкова млади преподаватели. За тази цел трябва изпреварващо да се увеличават минималните заплати за педагогическите длъжности, които имат "сигнално значение" за младите хора и за кандидат-студентите, коментира Стаматов.

За явяване на първия държавен зрелостен изпит по български език и литература през тази година заявления за участие са подали 51 427 зрелостници, съобщи Стаматов.

Задължителният зрелостен изпит по български език и литература през тази година ще се състои на 18 май. Вторият задължителен изпит ще е на 20 май и той е по предмет по избор на зрелостниците от определени учебни предмети.

За втората матура най-много зрелостници са подали заявления за явяване на изпит по предмета "Биология и здравно образование" - 16 484, следват желаещите да се явят по предмета "География и икономика" - 12 096 зрелостници. Английският език като втори държавен зрелостен изпит е предпочетен от 11 361 ученици. Общият брой на зрелостниците, които са подали заявления за втората задължителна матура през май, са 52 300, съобщи Стаматов. Всички училища, в които се организират матури, са с видеонаблюдение.

За първи път МОН направи карта за сигурността в училищата, като в нея са посочени местата, в които няма система за наблюдение, за контрол и за сигурност в училищата, обясни още Кунева. 

Вицепремиерът обяви, че ще сподели тази карта с МВР.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 8 години

Учителите, които в момента преподават в по-голямата си част са същите хора, които са преподавали преди 20 години, когато нашето образование беше на ниво. Следователно не трябва да търсим вината в учителите, а в управлението на системата образование.

11

Анонимен

преди 8 години

Дано цялата образователна система се срина, за да могат да я изградят отново. В момента голяма част от работата на учителя е попълване на картони, дневници и справки... работата с ученика е драстично намалена. От това се оплакват учители от цялата страна. Цялата система е прогнила, а всяко правителство е на принципа - мандат да мине, друг да дойде.. никой не го е еня за знанието на учениците и въобще дали ще има учители след време

10

Анонимен

преди 8 години

Българинът винаги слага каруцата пред коня. Не разбра, че за да се наемат добри учители, трябва да има висока стартова заплта с изпитателни срокове и много стимули. Иначе, като назначиш некадърници, какво качество очаквате. И да увеличавате и да намалявате, те толкова знаят и могат. Трябва стартовата заплата на новите учители да бъде като ИТ сектора с изпитателен срок.

fallback