Архив: Булфото

Няма забрана за строителство в район "Студентски", заяви кметът Димитър Дилчев в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.

"Там никога не е имало забрана за строителство. Имаше мораториум, наложен върху разпоредителните сделки с решение на НС. Този мораториум падна преди 2 години в КС, така че към момента този проблем с терените в Студентски град стои отворен", уточни кметът на район "Студентски"

В момента работи Комисия при Областния управител по казуса, съобщи Дилчев.

"Терените на висшите учебни заведения, териториите на междублоковите пространства на ВУЗ-овете са в сериозна опасност от това да бъдат загубени, а на моменти дори да бъдат застроени. Това се знае от години и това е проблем, който ако не намери решение, в Студентски град няма как нещата да започнат да изглеждат по-добре", подчерта Дилчев.

Големият регулационен хаос в Студентски град е свързан с това, че не е ясно чия е голяма част от територията и кой трябва да я стопанисва.

"Би трябвало да е държавна, но върху нея има частни терени. Към нея не може да се процедира нищо, докато не приключи този хаос със собствеността, за да могат и хората да знаят чии са тези терени. Докато не се реши този хаос ще се въртим в едно прехвърляне на отговорност", посочи той.

Кметът на района смята, че в момента, в който са започнали да се строят първите жилищни сгради и офиси, Студентски град е престанал да бъде такъв, какъвто е бил замислен.

"Това, което свърши като работа Столична община е направен през 2008 г. преустройствен план, в който са предвидени 13 кампуса, които да отвоюват една свобода около жилищните блокове, да осигурят спокойствие около общежитията. Идеята е тези терени за кампуси да бъдат с по-олекотен режим за достъп, без никакво допълнително застрояване вътре в тях. За съжаление в момента текат съдебни дела и докато не приключат, няма да има база къде да се изградят тези кампуси", коментира Дилчев.

Кметът на район "Студентски" не скри, че и към днешна дата има готови терени, на които може да се започне изграждането на част от тези кампуси. Той иска да види изграждането на пилотен кампус и по този начин да се разбере дали идеята е успешна. По думите му диалогът е добър, но трябва финансиране.

С кампус може да се даде спокойствие и на самите студенти, защото и в момента най-големият брой сигнали в МВР са за нарушаване на обществения ред, музика, подчерта той.

В Студентски град има видеонаблюдение на основните места, на ключовите кръстовища, където се събират повече хора, мястото около дискотеките, отбеляза Дилчев. По думите му сега това видеонаблюдение ще бъде надградено.

Преди дни стана ясно, че общежитията на СУ се заключват от полунощ до 6 сутринта. Дилчев призна, че с интерес е чул за опита на ректора на СУ да въведе ред и смята, че това е крачка в правилната посока.

По централните улици и тази година ще продължи работата по асфалтиране и осветяване, съобщи Дилчев. По думите му има части, които все още не са осветени.

Вчера имаше разчистване на незаконни постройки в района, съобщи още кметът. По думите му обаче след като се съборят - отново си ги вдигат и заради това тази година ще има три-четири акции.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase