Снимка: Bulphoto, архив
fallback

40-те млн. евро от ЕС за ремонт на българските храмове скараха Светия синод и държавата. Дни след като синодът забрани на митрополии, църкви и манастири да кандидатстват за тези европари, вчера се оказа че Църквата е отказала и помирителната среща с министерството на земеделието, пише вестник "Труд".

"Среща на 08.02.2016 г. между министерството и Светия синод не се състоя. На представителите на Светия синод им е необходимо допълнително време за разглеждане текстовете на проекта на наредба, след което ще се проведе среща", съобщиха от ведомството на Десислава Танева. Експерт уточни, че представители на Светия синод не са дошли в уречения час и дори не предупредили, че отказват срещата.

Владиците били против изискването проектите да се подпомагат само ако преди това са одобрени от кметствата. В проектонаредбата е записано, че инвестицията ще получи "зелена светлина" само ако "дейностите, включени в проектите, съответстват на приоритетите на общинския план за развитие на съответната община, удостоверено с решение на общинския съвет".

Църквата била и против определянето на референтни цени за ремонтни дейности, чиято цел е да контролират да не се надуват разходите и да се източват европари. Свещениците посочили, че за реставрация и за възстановяване на стенописи могат да се въведат такива цени, но имало много специфични дейности, за които са неприложими. От агроведомството отрекоха информации, че се готвят да намаляват от 400 000 на 200 000 евро максималната стойност на проектите, които ще се подкрепят.

До 2020 г. един храм ще може да усвои до 1 млн. евро. Субсидията ще е 100% от направените разходи. Храмовете ще могат да се възползват от евросхемата дори и да са получили субсидии и от българския бюджет, конкретно от Дирекцията по вероизповеданията и комисията по бедствия и аварии. Мотивът е, че средствата от хазната са малки и затова няма да се постигне двойно субсидиране.

"Всяка година Дирекцията по вероизповеданията подпомага епархиите с малки субсидии от 3, 4, 5 хиляди лева за едно поделение, за един храм за козметични дейности - ремонт, възстановителни дейности и т.н. По изключение има тук-там по 10 хил. лв., по 15 хил. лв.", уточни размера на държавната субсидия протойерей Михаил Хаджиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Гордън

преди 8 години

Същината на християнстово не е в храмовете, всъщност те почти нямат значение. Същината на християнството е в слушането и прилагането на Словото Божие, като такъв човек става неръкотворен храм Божий. Християнството е в проявлението на плодовете на святия дух - добродетелите. Първо трябва да има слушане на Словото Божие оттам идва вярата а от вярата се появяват плодовете на духа. Тези храмове имат стойност дотолкова доколкото са хранителници на древни артефакти и ръкописи, но не са съществени.

14

vlady

преди 8 години

Няма нужда от контрол духовниците особено по-високопоставените успешно усвояват парите съгласно теорията за ширпотребата и усвояването на проф. Ал. Томов.

13

ние българите

преди 8 години

Църквата с нищо не помага на хората , а ги зомбира .Църквите са реликва , антика от миналото.Трябва да ги запазиме като музей на една епоха и да гледаме напред в еволюционното развитие на човек .Не вярата в църквата ни е запазила , а вярата в добротата, правдата , род и родина . Църквата както и другите религиозни образувания са развъдници на социални *** и невежество

fallback