Снимка: Булфото
fallback

България е на трето място в света по брой на загинали при катастрофи - 90 на всеки 1 000 000 души. Тази статистика е огласил председателят на УС на Българска асоциация на пострадали при катастрофи Владимир Тодоров пред участниците в срещата на върха на министрите по пътна инфраструктура, съобщава пресцентърът на МРРБ.

Според данните годишно в света загиват над 1,3 млн. души. За последните 10 години загиналите у нас са 10 000 - колкото е населението на Сопот или Банско, а броят на ранените е равен на живеещите в Перник, се посочва в съобщението, цитирано от БТА.

Загубите за българската икономика годишно вследствие на ПТП са около 2 на сто от БВП или 1,2 млрд. лв., е отчел още Тодоров, цитиран от МРРБ.

Oще по темата

Като основна причина той е посочил скоростта. Според него тя може да се контролира чрез използването на технически средства, но камерите по нашите пътища са изключително малко.

Анализи показвали, че трябва да се поставят 350-400 стационарни камери.

Според Владимир Тодоров е добре и да се обмисли възможността те да могат да бъдат поставяни и от общините, защото имат информация кои са проблемните участъци на тяхна територия.

Пак, по думите му, у нас има 30 проблемни участъка с концентрация на ПТП. Пример е участъкът Бургас - Созопол, където всяка година загиват 10-12 души, но след поставянето на мантинели и разделянето на пътните потоци там няма загинали.

Тодоров е предложил още да се определи специален статут за младите водачи, за които да има определени рестрикции за даден период след получаването на правото да управляват моторни превозни средства, като през този преходен период те шофират само с придружител.

В рамките на дискусията председателят на сдружение "Българска браншова асоциация пътна безопасност" Николай Иванов е припомнил, че страната ни е задължена да прави одит за пътна безопасност на пътищата, които са част от трансевропейската транспортна мрежа. Той е предложил такива инспекции да бъдат правени и на по-малки републикански и общински пътища.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

Анонимен

преди 8 години

Да, държавата следи за спазването на правилата, но има едно нещо, наречено САМОСЪЗНАНИЕ, което, ако го нямаш, и Господ не може да те спаси, пък какво остава за държавата. Спрете да търсите виновни за собственото си безхаберие. Все държавата ви е проблемът. Държавата - това си ти. И ако си отговорен и внимателен, ако използваш главата си, всичко ще е наред. Разбира се, при условие, че всички са такива... В заключение: държавата не може да те спаси о собствената ти глупост. Всъщност никой не може.

19

Анонимен

преди 8 години

Е как няма да има, колко катастрофи станаха особено в по-малките населени места и селата, масово карат деца без книжки със знанието на родителите, полицията знае много добре, масово карат пили, идете в някое село да видите какво става от сутринта и от кръчмата в колата, да не говорим за пътища, манталитет, възпитание....но е факт, че държавата просто я няма, не е въпроса да налагат глоби по 3000 лв,. защото това е абсурдно на фона на заплатите ни, но да глобяват масово, да има камери и ще е ок.

18

Анонимен

преди 8 години

Някои пак запяха старата песен - манталитета, дисциплината на шофьорите и така и не разбират, че правилата се спазеат само и единствено, ако има държава, в случая става дума най-вече за КАТ, но не само за него, а и за държавата като цяло.

fallback