Даниел Митов. Снимка: архив, БТА
fallback

България предлага да бъде създаден европейски фонд за енергийна сигурност, който да гарантира финансирането на проекти, които ще влязат в общата концепция на европейския енергиен съюз. Това каза пред журналисти министърът на външните работи Даниел Митов, който бе един от участниците във форум за енергийната сигурност с участието на комисаря по въпросите на Енергийния съюз в ЕС Марош Шефчович.

Oще по темата
"Надяваме се, че ще срещнем подходящата атмосфера и климат в Еврокомисията, за да можем да реализираме тази идея. Това ще е от полза за региона на Югоизточна Европа, който е доста изостанал по отношение на сигурността“, заяви Митов.

На въпрос дали и други членки на ЕС подкрепят идеята, Митов каза, че тя е споделяна с други страни и не само България има подобни идеи. Тепърва предстоят разговори, важно е какво ще кажат по темата комисарите Шефчович и Канете (Мигел Канете - еврокомисарят по въпросите на климата и енергетиката – бел. ред.), уточни той.

Външният министър заяви, че ЕС трябва да отговори най-вече на въпроса „дали с газовите проекти ще позволим да се заобиколи Украйна, или не“.

Думата на България тежи, защото сме на пътя на основните коридори, които ще бъдат в бъдеще част от общия енергиен съюз. Руски газ така или иначе ще пристига в Европа, въпросът е как. Трябва да разнообразяваме източниците на доставка, също и да се увеличи свързаността между държавите от ЕС. Държавите кандидатки трябва да се включат в този процес, обясни Митов.

По темата за разпределението на бежанците той каза: „Ние вече сме казали, че ще приемем 1600 души. България вече има достатъчен брой бежанци на своя територия, особено отнесени към брутния ни вътрешен продукт на глава от населението. Изпълнили сме до голяма степен своите задължения, други държави трябва да се замислят по темата“.

Той не очаква да сработят евентуални санкции за страните, които не искат да приемат бежанци. „Не трябва да си говорим само за квоти, те не решават нищо. Конфликтът в Сирия трябва да се адресира бързо, трябва да се изграждат бежански центрове извън ЕС, да се води жестока битка срещу трафиканттите на хора“, каза той.

Митов се опасява, че дори да се стабилизира ситуацията в Сирия, бежанският поток няма да намалее веднага. Затова той настоява да има списък със сигурни трети държави и сериозна охрана по границите на ЕС.

Бежанският статут не дава право на мигрантите завинаги да останат в Европа, след стабилизиране на ситуацията те ще трябва постепенно да се връщат, допълни той.

Митов коментира още, че затварянето на граници не бива да се превръща в тенденция в ЕС и че не бива да отстъпваме от вече постигнати свободи.

Министърът коментира и темата за прелитането на руски самолет над България към Сирия, което премиерът Бойко Борисов обяви, че лично е разрешил. Даниел Митов каза, че управляващите са обсъждали вариант ако евентуално бъде нарушено въздушното ни пространство, какво да предприемат. „По никакъв начин не е нарушавано въздушното ни пространство“, беше категоричен той.

Още новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 8 години

-А, какво трябва да е? Евро-демократичен другарю!

24

Анонимен

преди 8 години

Какво искате на него му е казано да приготви страната за преминаване към халифат

23

Анонимен

преди 8 години

Оставка Оставка Оставка Оставка

fallback