Снимка, архив Булфото
fallback

Днес се чества църковният празник Успение - заспиване, на Пресвета Богородица, който е един от 12-те големи християнски празници. Той се отбелязва на 15 август и от православни, и от католици.

Според Светото писание това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния си живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта й Архангел Гавраил съобщава на Пресвета Богородица, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим.

Три дни след това, сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа й с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й.
Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни."

В памет на явяването на Пресвета Богородица пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба".

Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица за житейските си проблеми.

На този ден се правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - с курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде.

Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.
На този ден празнуват всички, които носят благословеното име Мария, както и Мара, Марияна, Мариана, Мариян и Мариан.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Проповедник

преди 8 години

Поклонението към еврейското момиче Мариам е ерес и човекопоклонство, чийто произход е свързан с култа към Великата майка богиня от древни времена. По различните места е известна като Кибела, Ищар, Изида и т.н. Епитетите използвани днес за Богородица са заимствани директно от старите култове, например: Небесна Царица, Владичица, Божия Майка, Спасителка, Застъпница...Научете истината на този линк:pentecost.blog.bg/lichni-dnevnici/2012/12/11/poklonenieto-kym-bogorodica-eres-i-chovekop

23

АНОНИМНА

преди 8 години

Честит празник на Всички, които носят най- хубавото име Мария. Бъдете живи, здрави и благословени. Нека да се радвате на мирен живот без войни, да получавате големи заплати да сте щастливи. Бъдете смирени като СВЕТА МАРИЯ.Успех.

22

123

преди 8 години

ДО 26 НА 6 ЯНУАРИ Е БЪДНИ ВЕЧЕР ПО СТАР СТИЛ

fallback