Снимка: архив Reuters

Насилствените методи от страна на акушерите при раждане да бъдат обявени за недопустими и да бъдат наказвани. Това поиска в отворено писмо до здравния министър Петър Москов сдружение "Родилница".

Организацията настоява за спешни мерки за подобряване на родилните грижи у нас и обяви старт на акция "Насилието на родилки трябва да спре".

В писмото си от "Родилница" са категорични, че насилието по време на раждане е факт и призовават здравното министерство да обяви официално, че такова поведение е недопустимо. "Грубо отношение, обиди, викане, пляскане, натискане и скачане или сядане по корема и инвазивни намеси против съгласието на родилката са крайни прояви на такова насилие и е важно за медицинските специалисти да знаят, че такива прояви ще бъдат наказвани", пишат от организацията.

Още по темата

Оттам са категорични и че методът на "Кристелер", макар и отречен от съвременното акушерство, продължава да се използва у нас. "Наложително е Министерство на здравеопазването да излезе с ясна забрана за използването му и за потенциалните негативни последици за майката и за новороденото вследствие от неговото използване”, се казва още в писмото на "Родилница".

Като част от кампанията си: "Насилието на родилки трябва да спре" организацията се обърна с призив към жените, които са претърпели уж забранения и у нас прийом "Кристелер", по-известен като "скачане по корема", да опишат как са се почувствали от това и какви последствия е имала практиката за тях или детето им.

"Родилница" иска здравното министерство да се ангажира с осигуряването на оптимална жизнена среда за родилката и новороденото. "Настояваме за наредба, която постановява, че родилката има право безплатно да бъде придружена от близко или доверено лице, което може да съблюдава за спазването на нейните права. Това право не трябва да зависи от това колко платежоспособна е родилката и дали може да си плати самостоятелна стая и екип", пишат още от организацията.

Оттам настояват и здравното министерство да започне мащабна образователна кампания сред медицинските служители за това какво означава информирано съгласие.

"Много лекари смятат, че щом са удовлетворени формалните изисквания, тоест подписан е документът информирано съгласие, това е достатъчно. Напротив, информираното съгласие е процес на комуникация и изисква доверие както на жените към лекарите, така и обратното”, пишат още от "Родилница".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase