Снимка: Булфото, архив
fallback

България може да увеличи броя на къмпингите поне три пъти както по Черноморието, така и във вътрешността на страната, а също и да развие като туризъм бивакуването. Това коментира за БТА директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.

Към момента у нас има близо 27 къмпинга.

За сравнение в Македония те са около 60, а в Гърция - над 250. След като съседните страни имат до десет пъти повече места за къмпингуване, има място за инвестиционен интерес, коментира Драганов. Според него за развитието на този тип туризъм трябва да се насърчава интересът на малките инвеститори.

Драганов смята, че задача на държавата е да определи терените - публична държавна собственост, да им даде подходящ статут и да търси инициативи в общините, за да може да се изградят тези места за почивка. Държавата би трябвало и да съдейства с изграждането на подходяща инфраструктура - ток, вода, газификация за новите къмпинги, посочва експертът.

Насърчаването на този вид туризъм е обвързано и с нови възможности за заетост в отдалечени райони, там където друг вид бизнес не може да се развива, коментира Драганов. Според него можем да използваме нашите традиции и да надградим къмпингуването под формата на селища от прабългарски шатри.

Няма проблем български производители по аналогия на САЩ да започнат да правят такива шатри, в които да има една печка "циганска любов", а отвън барбекю - достатъчни, за подобен тип туристи, отбеляза Драганов.

Интересен е опитът на Франция, която е рекордьор със 7 992 къмпинга, следвана от Великобритания с 4 705. В Германия техният брой е 2 714, Италия - 2 605 и Холандия - 2 350.

Къмпингуването ще привлече и богатите туристи, особено последователите на последните екотенденции на къмпингуване с луксозни каравани, смята Драганов. Условието обаче е да им бъдат предоставени сравними възможности за почивка с тези в европейските държави. Вече се оформя и сред българите нов стил на живот и почивка - "ние сме сред природата, екологично чисти и луксозни".

За този вид туризъм България може да привлече туристи от Франция, Великобритания, както и от Централна и Източна Европа, смята Румен Драганов.

От друга страна преди близо месец министърът на туризма Николина Ангелкова съобщи, че през последните години расте търсенето на почивки на къмпинг. В тази връзка тя информира, че ще бъде усъвършенствана нормативната уредба, регламентираща дейността на този вид места за настаняване и на предоставяните услуги.

Министър Ангелкова цитира данни от Националния туристически регистър, който продължава да се попълва с данни от кметовете, че към момента у нас има вписани 20 категоризирани къмпинги, като уточни, че може и да са повече. В момента по Северното Черноморие работят четири, по Южното - 14.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

палаткаджия

преди 9 години

явно сега се очаква от любителите на палатката, да заместят липсата на руски туристи, а? хората почиват на палатка основно заради спокойствието, донякъде, уединението и най-вече заради чувството на СВОБОДА, което никак не може да изпиташ другаде. ами, че то като отидеш на организиран къмпинг, губиш поне 2 от тия неща ... а да не говорим, че да ти вземат 20 лв на нощ, за палатка и нищо насреща, е мерси! А тия пък къмпинги, които предлагат екстра условия, са пропорционално скъпи, и "кво прайм ся"?

21

Анонимен

преди 9 години

Кво ми пука,бе... ?Нали Турция и Гърция са близо!????Нека на бетона се пържат руските ***.Аз съм си решил проблема!

20

Анонимен

преди 9 години

Бутй, бутай!!! Испания 2!!!

fallback