Снимка: Reuters, архив
fallback

Джаки Данаилов е на 14 години, а до преди две години е тежал близо 190 кг при ръст 167 см. Момчето е натрупало наднорменото тегло в рамките на 3-4 години. Преди това то е спортувало активно – било футболист. След инцидент с кон обаче Джаки се уплашил и рязко напълнял вследствие на стреса.

Момчето от село Дерманци, Ловешка област, се прочу печално като най-дебелото дете в България.

"Когато човек преживее някакъв стрес, който се съчетава с неправилно хранене и дишане, започва драстичното отклонение в теглото", посочва природолечителят Иван Гарабитов. Според него наруши ли се веднъж обмяната на веществата, качването на килограми - независимо дали ядеш или не, става факт.

"При свръх тегло не можем да се борим само с обикновена диета. Нужно е да се включат и други елементи", допълва мъжът, който от години се бори с едни от най-тежките затлъстявания у нас, а резултатите му са повече от впечатляващи.

Оказва се обаче, че Джаки съвсем не е единственото дете с подобни габарити. Осмокласничка от Враца тежи близо 130 кг и вече две години се бори с тежкото затлъстяване. Към днешна дата статистиката показва, че с наднормено тегло са 30,2% от изследваните ученици, от които със затлъстяване – 12,7%, пише "Всеки ден".

"През последните години през моя център са минали над 300 деца на възраст от 10 до 15 години, които се тежали между 100 кг и 190 кг.", коментира още Гарабитов, който е помогнал не само на Джаки да се справи с килограмите. Именно благодарение на Гарабитов момчето от Дерманци свали над 80 кг за 2 години.

Зачестилите случаи на деца със свръхтегло накараха всички специалистите по хранене и диететика отново да настояват за намиране на трайно решение на проблема. В същото време едно от последните проучвания показва, че родителите масово продължават да тъпчат децата си с пици, мекици, хамбургери и баници. Това е основна храна за всеки трети ученик у нас.

Последната анкета, проведена от Националния център по обществено здраве, показва още, че юношите, консумирали поне веднъж дневно торти или други сладки, са 20,4%. Чипсът и снаксовете са любима храна на 12,8% от децата. Всеки пети ученик пък редовно пие безалкохолно със захар. Проблем има и с енергийните напитки, като данните показват, че 7% от тийнейджърите си ги купуват често.

"Храненето е един от съществените фактори в превантивната стратегия за намаляване на риска от развитието на сърдечносъдови заболявания, рак, диабет тип 2, остеопороза и други", обяснява доц. Веселка Дулева, национален консултант по хранене и диететика.

По думите й през последните десетилетия се наблюдават изключително негативни тенденции в храненето на българите.

"Близо 25% от децата, които имат наднормено тегло, продължават да се тъпчат с тестени изделия и картофен чипс", отчита негативните факти и проф. Божидар Попов от Българското дружество по хранене. Според него не само нездравословните модели на хранене са проблем. Ниската физическа активност на подрастващите е също толкова притеснителна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Симеон до Ааа

преди 9 години

Днес е годишнина от атентата в Света Неделя, извършен от твоите любимци.

21

Ааа

преди 9 години

до Берлин 11Да ама нямам спомен през татово веме някои да се ошишкал от баниците и бозата дето се продаваха на всеки ъгъл. Голяма част от хората бяха слаби а храна имаше в изобилие и то за жълти стотинки.

20

Проблемът е в

преди 9 години

липсата на човшщина и емпатия. И още по-погрешно внушение-качиш ли кг, няма връщане. Напротив качват се винаги кг, но когато покачването е над 5, следва дас е ограничи обема на храната и дас е увеличи движението. но това не може да стане, докато другите те сочат с пръст и медиите бълват филми, в които нормалните хора нямат място в живота. Естествено хората с наднормено тегло се заемат със себе си активно.Но ролята ан чов. общество липсва за съжаление.

fallback