Снимка: БТА
fallback

До 2020 година 58% от населените места в страната ще имат достъп до структури на спешна медицинска помощ до 20 минути, времето на достъп в 27% от местата ще е между 20 и 30 минути, а в 15% от населените места - над 30 минути. Това означава, че 7 милиона души от населението на страната до пет години ще има достъп до спешна помощ за не повече от 30 минути.

Това е записано в концепцията за здравна реформа на Министерството на здравеопазването с хоризонт до 2020 година, която министър Петър Москов представи днес по време на здравния дебат на Puls.bg, организиран от Клуб Investor.bg, на тема „Неотложните реформи в здравеопазването”.

Oще по темата
  В момента не повече от 3 милиона души в България имат достъп до адекватни спешна помощ и диагностика в рамките на 30 минути, като половината от тях живеят в столицата.

В документа е записано още, че центровете за спешна медицинска помощ ще са 28 на брой със 198 филиала, от които 170 ще са разположени извън областните градове.

Общо 34 спешни отделения в 28-те областни градове ще осигуряват възможност за спешна диагностика, лечение и наблюдение до 24 часа.

Очаква се в резултат на промените да се намали броят на хоспитализациите по повод спешни състояния, които биха могли да се овладеят в амбулаторни условия, да се редуцира броят на леглата за активно лечение и по ефективно да се разходват финансовите ресурси.

Преди дни стана ясно, че Европейската комисия (ЕК) одобри за България 85 милиона евро за развитие на спешната помощ. По-рано днес министър Москов заяви, че парите ще бъдат използвани строго, според приетата в края на миналата година концепция за развитие на спешната помощ.

Спешната помощ ще продължава да бъде безплатна и за здравно неосигурените, като пакетът на спешната медицинска помощ е ангажимент на фиска. Предстои ясно да се дефинира обаче какво е „спешност”.

Още икономически и политически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Анонимен

преди 9 години

Който иска незабавин резулти - да гласува За Царя - за 800 дни ще ви опарви. Или за Сидеров - 1000 лева народеееее! 500 лева пенсия! Може и за барека - народа република ви обещавам!Истинските решения са бавни, тежки и мъчителни, на пък полезни във времето.

21

Анонимен

преди 9 години

При най-сгъстена програма новите закони на една реформа не могат да почнат да работят преди да мине точон едан година.. А за да има резултати трябав да се види новият бюджет, посел бюджета на новоот тримесечие, после бюджета на шестмесечието и едва тогава се правят планове успешна ли е реформата.-.... иако не - къде се е провалила...факт че ние заговорихем за рефорам в здравеопазването чак 15 години след предишната!

20

жоро

преди 9 години

28 - ти си луд - Само старат на едан реформа тръгва поне една година, а плодовете се берат минимум на втората. Първо трябва да се залжи в бюджета през ноември, той да се гласува, посел има ваканнция, посел януари да предложат законите в работен вариант на МС, оттавм - в комиися - за да минат 2 комисии- поне два месеца, през март ако отидеза пириемане в НС ще е добре, Президентът може да ги върне - още две седмици мотае, ако ги приемат трябва да се обнар. закона в Държавен вестник - още 6 месец

fallback