Менда Стоянова. Снимка: архив, БулФото
fallback

Готвените промени в пенсионната система не променят модела. Това заяви председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова пред Нова телевизия.

„Думата „национализация” е спекулация. Ние даваме възможност на всеки един осигурен в достатъчно дълъг срок да прецени къде и по какъв начин да се осигурява”, каза Стоянова.

Oще по темата
Припомняме, че във вторник бюджетната комисия гласува промени в КСО. Предлага се хората, които навлизат на пазара на труда, да имат срок от една година, в която да си изберат пенсионен фонд, в противен случай ще бъдат зачислени в НОИ.

Тези, които вече работят и са родени след 1959 г., могат еднократно да си прехвърлят партидата по втория стълб в НОИ, но след това не могат да се върнат към пенсионните фондове. Промяната обаче срещна много критики от страна на бизнеса, включително с аргумента, че се национализират средства от партидите в пенсионните фондове.

„Този плач на така наречените експерти или на десни политици, които казват: „Ние, дами и господа, сме по-умни от вас и сме измислили модел, с който да се осигурявате в този частен пенсионен фонд, защото нямате капацитет да решите къде да изпратите парите си - това не е дясно”, допълни тя.

Менда Стоянова припомни, че сега действащият модел в България е въведен от МВФ в четири страни. „Полша и Унгария вече се отказаха от него. В Чехия ще го отменят, остана само България", заяви председателят на бюджетната комисия.
 
Тя разясни, че промените засягат всички хора, родени след 1959 г., които в момента внасят 12,8% от своя осигурителен доход към НОИ и 5% към частен осигурителен фонд, който те са избрали.

В случаите, в които не са избрали – а това са около 50% от всички, те служебно се разпределят към някой от частните пенсионни фондове. Ако хората не направят нищо, те пак ще бъдат осигурени на две места. С промяната ще е възможно дори година, дори ден преди пенсия да си прехвърлиш личната партида в НОИ, ако виждаш, че иначе по модела с две пенсии ще вземаш по-малка пенсия, категорична бе Стоянова.
 
„Пенсиите в държавното осигуряване се изчисляват по формула, но ако имате партида и в частен фонд, тя ще бъде намалена с около 28%, за да бъде компенсирано от втория стълб. Допълващата пенсия би могла да бъде по-малка от това, което ще получите в НОИ, ако има период, в който не се осигурявате, например по майчинство или безработица. Докато в държавното осигуряване това се признава за стаж и не се изважда като време при определяне на пенсията”, поясни Стоянова.
 
Председателят на „Единна народна партия” Мария Капон от своя страна обвини ГЕРБ, че иска да премине на страната на БСП.
 
По думите ѝ промените, които гласува Народното събрание относно възможността парите от частните пенсионни фондове да се преместят в НОИ, не са пенсионна реформа, а сриване и разруха на пенсионния модел, които имаме. „Ако в солидарния фонд има дефицит, което е видно, някой трябва да каже защо е необходимо да влязат пари там. Другото, което трябва да се каже, е има ли проблем с пенсионните фондове?", каза тя.
 
Капон допълни, че е против частните партиди да отиват автоматично в НОИ. Според нея това би било конфискация. „Национализацията на фондовете е по-добрият вариант, защото си дайте сметка какво ще се случи на капиталовия пазар. Ще има и много тежки последствия и за тези, които ще останат в частите фондове", категоричен бе председателят на „Единна народна партия”. Менда Стоянова пък отвърна, че становището ѝ е манипулация на общественото мнение.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

44

Ясно като бял ден

преди 9 години

През 2007 г. в Гърция фалираха частните осигурителни фондове. Държавните и ведомствените бяха здрави. Тогава правителството извади пари от здравите държавни и ведомствени, увеличи пенсионната възраст и намали с 1/3 пенсионните суми, за да капитализара фалиралите частни фондове.Сега става ясно, че в България в 2014 е фалирал Държавния пенсионен фонд, правителството иска да изземе парите от частните и да капитализира държавния в съчетание с намаляване на пенсионните суми и увеличаване на възраста

43

Анонимен

преди 9 години

протестите са организиране от фондовете,за да не им секне печалбата и вероятно от тези с големите заплати,които се надяват от частния фонд да им се увеличи още повече и без това голямата пенсия......а защо питам аз,когато се индексират пенсиите....малките пенсии се вдигат с 3 лева ,а големите със 100 примерно и така се получават крайно несправедливи разлики....докато този маханизъм съществува,за мен България е държава собственост на шепа хора....и затова нека се краде и какво ли не още поголовно

42

койчо

преди 9 години

Защо, след като допълнителното осигуряване щеше да осигурява допълнителен доход над основната пенсия, сега се оказва че тя ще се намаля с "около 28 процента"? Втората пенсия вече не е допълнителен доход над основната а щяла да я допълва?!?!?! Преди време съвсем друго приказвахте ИЗМАМНИ НАГЛЕЦИ!!! НЕ ВИ ЛИ ПИСНА ДА НИ ПРАВИТЕ НА ***!!!

fallback