Снимка: Булфото, архив

Парламентарната комисия по труда и социална политика одобри на първо четене законопроект, който предвижда сегашните условия за ранно пенсиониране на работещите в първа и втора категория труд да останат същите до края на 2017 година, а не до края на 2014 година.

Предложението за промяна на Кодекса за социално осигуряване е внесено в Народното събрание от депутатите от БСП Мая Манолова и Страхил Ангелов, припомня БТА.

Според сегашното законодателство хората, които са работили в тежки трудови условия /първа категория/ в продължение на 10 години, могат да се пенсионират след навършени 47 години и осем месеца за жените и 52 години и осем месеца за мъжете. Във втора категория условието за пенсиониране е стаж от 15 години и пенсиониране след 52 години и 8 месеца за жените и 57 години и 8 месеца за мъжете.

Ако са изпълнени тези условия, хората могат да подадат заявление за ранно пенсиониране, като сметките им в професионалните фондове се прехвърлят в НОИ.

Действащото законодателство предвижда от 2015 година възрастта за ранно пенсиониране да се покачва плавно.

Според социалния министър Хасан Адемов одобрените днес промени са частично решение на проблема и ще успокоят хората, на които им предстои пенсиониране, но трябва де се търси и дефинитивно решение. Той допълни, че има готовност да изцяло да се решат проблемите, но няма технологично време.

Разчетите на НОИ показват, че за удължаването на срока до края на 2017 година са необходими 187 милиона лева. В тези пари обаче не са отчетени сумите, които ще бъдат прехвърлени от професионалните фондове, каза управителят на НОИ Бисер Петков в отговор на въпрос.

В момента работещите в първа и втора категория труд са около 100 000 души. Прогнозите са през следващите три години да се пенсионират 8-9 хиляди от тях.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase