Иван Искров. Снимка: БТА
fallback

Ако парламентът не приеме специален закон за казуса с Корпоративна търговска банка (КТБ), който да позволи държавата да придобие активи от Креди Агрикол, БНБ може да позволи изплащането само на гарантираните депозити. Така ще се окаже, че влогове за около 2 млрд. лв. ще останат незащитени. Защитените депозити са за 3,6 млрд. лв.

Това разясни управителят на БНБ Иван Искров на журналисти в парламента по повод законодателните промени, които да позволят одържавяването на Креди Агрикол, заради което дългът ще нарасне.

Oще по темата
Днес стана ясно, че банковият лиценз на КТБ ще бъде отнет, а сметките в банката ще бъдат прехвърлени в Креди Агрикол България, която ще бъде национализирана.

„Срокът е вчера. Опитваме се в екип да съберем политиците на една маса“, каза Искров. Той очаква подкрепа, ако политиците се съгласят, че това е системна банка и значим ресурс.

Надявам се по най-бързия начин законопроектът, който сме изготвили, да бъде приет от парламента, каза Искров.

След като очаквам действия от политиците, това означава, че сме имали съгласуване. Не е задължително финансовият министър да внесе проекта, това може да бъде направено от депутатите, допълни Искров. Той уточни, че писането на проекта е започнало преди два дни, когато се изяснила ситуацията в КТБ.

Запитан защо БНБ реши да защити всички влогове, а не само гарантираните, управителят на Централната банка каза: „Хората искат да се намери работещо решение“. Считаме, че не трябва да се оставят на произвола на съдбата незастрахованите депозанти, които са държавни и частни предприятия, болници, както и една от топлофикациите. Това е част от консенсуса, който се търси, за да защитим парите на хората, обясни Искров.

Той коментира, че се подготвят и законодателни промени, свързани с промени по отношение на надзора, който ще бъде вдигнат на ниво управител. Юристите на БНБ разясниха, че сега подуправителят „Банков надзор“ самостоятелно упражнява своите правомощия. От УС на БНБ по отношение на надзора зависи даването и отнемането на лиценз на банка, също и поставянето на банка под специален надзор. Никоя друга мярка и разрешение, свързано с надзора, не е от компетенциите на УС и това ще се промени.

В бъдеще се предвижда всички двадесетина надзорни мерки да се докладват и приемат от УС на БНБ. Това засяга всички видове разрешения и одобрения, които се дават на банки, одобрения за придобиване на мажоритарен дял и др.

По повод множество въпроси как се е получил пробивът в надзора, Искров обясни, че не е „контрольор и душеприказчик“ на подуправителите. Те се избират от НС с точно определен портфейл и мандат. Искам да делегирам правомощия и да запазя правото си на контрол. Когато става въпрос за проблем, ние го осъждаме като екип, обясни Искров.

На въпрос дали ще си подаде оставката, Искров каза: Мога да нося отговорност, трябва да намерим решение на проблемите. След два месеца ще ви отговоря на въпроса за оставката.

Още по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

180

Един

преди 9 години

И защо ние, данъкоплатците, трябва да плащаме влоговете на тези, които са били достатъчно глупави да не виждат, че КТБ е пирамида? Когато пазарната лихва е 3%, а някой ти дава осем, това е ясно, че е измама. Не искаме да плащаме от нашите джобове за това, че някой е измамник, че друг се е оставил да бъде измамен, а тоз *** с копринения костюм Искров взимал 30 бона заплата и нищо не разбрал. Искров - в затвора, който имал пари в КТБ - да духа супата.

179

Един

преди 9 години

Този Искров трябва да ходи в затвора. Не може БНБ да позволи да има милиардни необезпечени кредити, да няма документация, друг да е изнесъл стотици милиони, а видиш ли, той горкия Искров - нищичко не знае. Че за какво взимаш 30000 заплата бе, ***? Дано да не те срещна на улицата, щото ще получиш нещо от мене безплатно.

178

Анонимен

преди 9 години

Защо се държите така, все едно няма компютри. Информацията, която е нужна, не може да бъде изтрита навсякъде. Хванете крадците и не ни занимавайте с врели - некипели. Нали всички сте експерти, при това най-големите. Хайде, бъдете поне малко и държавници, дето служат на страната си и на нейните граждани. Толкова ли е трудно да сте и честни държавници. Световните примери са безброй. Имаме си ги и у нас, макар и малко. Бъдете като тях, поне малко. Не може алчността за имане да е така ослепителна.

fallback