Снимка: Булфото, архив

Българското общество е с много болна имунна система от един постоянен стрес - политически и финансов, коментира в предаването Денят On Air на телевизия Bulgaria on Air София Касидова, бивш заместник-министър на икономиката.

Тя посочи, че е налице нестабилност, която „генерира риск и не дава хоризонт и перспектива за това как живеем и как ще правим бизнес в тази страна”.

По думите й при тези условия е разбираемо, че хората са се отправили да теглят спестяванията си и припомни, че подобно поведение наблюдавахме при банковите кризи в Ирландия, Кипър и други страни.

Касидова коментира, че интересното в случилото се преди седмица в банковия сектор у нас е, че вложителите са се почувствали застрашени, въпреки че „при нас има една схема на банкови гаранции при един доста висок праг за европейското ниво”. Нейното обяснение е, че „надзорните функции на банковата система и надзорните органи в целия си периметър някак си не показаха присъствието си в тези първи решителни дни”.

Мнението на икономиста е, че „правителството и всички държавни органи, включително и БНБ, малко бавно реагират в условията на криза”. „Те трябваше автоматично да реагират, като заявят пълна подкрепа на всички вложители”, коментира Касидова.

Тя допълни, че на всички анализатори и наблюдатели, които следят публикациите в специализираните издания и отзивите на кредитните агенции е ясно, че „има въпроси относно двете засегнати банки, които трябва да бъдат повдигнати от надзорните органи и на тях да бъде отговорено по надлежния надзорен начин”.

По думите й във връзка със създадената паника около банките преди седмица се е получило едно говорене на политическия и бизнес елит, който обаче най-малко има досег с банките. Експертът подчерта, че „когато внушението, че всичко е стабилно и ликвидно, което е така, се прави от хора, които е ясно, че не се занимават с това, остава впечатление, че зад завесите има нещо друго”.

Икономистът подчерта, че на първо място е трябвало да говорят „държавата и правителство, заедно с регулаторите в широкия им спектър. „И те трябваше да бъдат подготвени, да знаят как да говорят единно, но винаги има първи път в някакви нови условности”, заяви Касидова.

Тя посочи, че ако е била министър на финансите, би осигурила една кредитна линия – отворена, условна, още когато кризата „удари банките в южната ни съседка и те получиха чрез Фонда за стабилност на банковата система от ЕС около 40 млрд. евро". Касидова допълни, че докато не бъде използвана кредитната линия, няма да се увеличи бюджетния дефицит, но би било добре да е разположение.

Подробности във видеото на Bulgaria On Air

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase