Снимка: Булфото
fallback

"Сега" обобщава: "Преливащите язовири - много отговорници, пълна безотговорност". Бедствието в Източна България е поредният пример за хаоса в управлението на водите. Фактите около пропукалата се стена на язовир "Ботево" и преливащите язовири от същата каскада "Засмяно" и "Николаевка" са учебникарски пример за скъсаните връзки между институциите и невъзможността за предприемане на елементарни превантивни действия.

Че Басейновата дирекция е била изненадана от развоя на събитията личи и от факта, че много по-подробна информация за прелелите язовири в региона започна да предоставя аналогичният орган за Черноморски район.

Към този административен хаос трябва да се прибави и традиционната мъгла по темата кой точно отговаря за стопанисването на прелелите язовири. По тази тема въпреки трагедиите през минали години продължава да няма систематизирана информация.

"Стандарт" продължава темата с твърдението, че афера за 200 бона е удавила половин Аспарухово. Това твърдят жители от улица "Моряшка", която бе пометена в черния четвъртък.

По общински проект над близкото дере трябвало да се направи мост, за да се оттича водата под него. Вместо това инженерите издигнали дига, която струвала доста по-евтино, разказа Цветан Панов от името на съкварталците си. В преградата били монтирани тръби с диаметър 50 см, през които трябвало да минава водата. Те обаче били
прекалено малки и се затлачили от боклуците. Така се образувал микроязовир, който прелял при последния порой и помел всичко по пътя си. "Искаме прокурори да намерят и накажат виновниците", настояват жителите на улица "Моряшка".

Заради работния ден вчера доброволците, които през уикенда помагаха на варненци, намаляха драстично. Затова от общината призоваха, който има възможност, да се включи в почистването на квартала. Не достигат шапки, лопати, ботуши и слънцезащитни кремове. 20 сирийски бежанци от лагера в Харманли заминават да помагат в ликвидирането на последствията от наводнението във Варна.

"Ден преди обещаните политически консултации - пълен мрак за изборите", констатира "Труд". Вчера никой не уточни нищо за старта на преговорите.

От БСП обясниха, че днес имат само бюро. В централата на ДПС - също цареше мълчание. "Никой не ни е канил на консултации", заявиха пред изданието от централата на ГЕРБ.

"НЗОК ще отреже наполовина парите за болниците от август", предупреждава "Сега".

Здравната система в страната е в безпрецедентен финансов колапс. Надзорът на Националната здравноосигурителна каса съобщи вчера, че очакваният дефицит в бюджета на институцията до края на годината е 328.093 млн. лв.

Ако парламентът не гласува актуализация на бюджета на НЗОК, плащанията към болниците могат да бъдат намалени наполовина и това ще се случи още от 1 август. Заради невъзможността да се справи със ситуацията надзорът на касата поиска актуализация на бюджета, която да бъде одобрена от правителството, а след това и
от парламента.

Искането на надзора не бе подкрепено само от зам.-министъра на финансите Людмила Петкова. Тя гласува "въздържала се", което е знак, че актуализацията може и да не мине - промяна с 300 млн. лв. ще се отрази сериозно на държавния бюджет", обясниха пред "Сега" участници в заседанието.

Миналата седмица Българският лекарски съюз алармира, че ако парламентът не приеме промяна в Закона за бюджета на НЗОК, от септември касата и цялата здравна система ще фалират.

Линейки искат пари за транспортиране на тежкоболни, въпреки че нямат право на това, съобщава "Телеграф". Ръководителят на психиатричната болница "Св. Иван Рилски" Цветеслава Гълъбова разказа, че от Столичния център за спешна медицинска помощ са искали 50 лв. на час за превоз на пациент в тежко състояние от повереното й лечебно заведение до друга болница.

Опасни близалки под формата на разноцветни мечета и коли, внос от Китай, пак съблазняват малчуганите в страната, алармира "Труд". Сладките изкушения струват левче и носят името "маршмелоу". С малки букви на гърба присъства озадачаващ надпис: "Може да се появи неблагоприятен ефект върху здравето на децата."

Френският в. "Монд" нареди българския еврокомисар по бедствията и авариите Кристалина Георгиева сред възможните кандидати за върховен представител на ЕС за външната политика на мястото на британката Катрин Аштън, пише "24 часа". Това можело да бъде компромисно решение в пазарлъка за високите постове в ЕС, който предстои на Европейския съвет на 26-27 юни.

Според "Монд" пакетната сделка може да придобие следния вид: подкрепяният от Германия и Франция Жан-Клод Юнкер да оглави ЕК. Великобритания, която е против него заради увлечението му по федерализма, може да бъде утешена чрез избиране на датската премиерка от левицата Хеле Торнинг-Шмит за председател на ЕС на мястото на Херман ван Ромпуй, чийто мандат изтича в края на ноември. Тя е омъжена за британец. Освен това Дания по много въпроси споделя британските позиции - например не членува в
еврозоната.

Това дразни Франция, но Германия смята, че не е задължително представител на еврозоната да оглави Европейския съвет. Възможно е към тази комбинация да се добави и кандидатът на Полша Радек Шикорски за върховен представител на ЕС за външната политика. Ако не бъде постигнат компромис с британския премиер Дейвид Камерън, "Монд" вижда резервен вариант: бившият италиански премиер социалист Енрико Лета да стане председател на ЕС, а Кристалина Георгиева да оглави европейската дипломация.

Тези твърдения се засилили през последните дни.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

45

Анонимен

преди 9 години

Хора отворете закона и вижте какви са задълженията на кмета при бедствия и аварии, негова отговорнст е да създаде кризисен щаби, организацията и т.н....Слушах по ТВ, някакъв бивш зам. шеф на гражданска защита във Варна, който обясни как едно време кмета като всътпва в длъжност преминава курс на обучение как се реагира при бедствия и аварии.Освен това той обясни как в тази ситуция не се действа адекватно и че има пенсионери с опит, които биха били много полезни и готови да се отзоват.

44

Анонимен

преди 9 години

Просто е много: започват да се изпускат язовирите преди или като започне валеж. Отнема около 24-48 часа докато се освободи достатъчно място; ако забелязахте приливната вълна дойде около 3 дни след валежите във Варненско и Добричко. Но язовирите не бяха изпуснати навреме, а чак след като се видя, че приливната вълна настъпва. 3 дни загубени. Преливането можеше изцяло да се избегне, все пак за това са направени язовирите: ДА КОНТРОЛИРАТ водата, а не да наводняват.

43

beni

преди 9 години

Цирк ! Водaтa е нa един, a кaнaлът нa друг собственик,язовирът е нa концесия,инспектор е не знaм си под коя шaпкa! Офффф!

fallback