Заседание на НСТС. Снимка: БТА
fallback

Синдикатите са готови да направят компромис и да приемат предложението на работодателските организации да отпаднат графиците при ползването на отпуските, ако бизнесът се съгласи да отпадне давността при ползването им. Това каза Чавдар Христов от КНСБ на брифинг след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Той посочи, че въпросът е обсъден в комисия към съвета, но няма окончателно решение заради различията в позициите на двустранно ниво. Все пак Христов уточни, че е възможно да се приеме предложението да отпаднат графиците за малките и средните предприятия.

Бизнес организациите отказаха коментар по темата.

Oще по темата
Припомняме, че вицепремиерът Даниела Бобева преди време коментира идеята да отпаднат графиците при планиране на отпуските, като посочи, че кабинетът ще работи за това предложение с цел да облекчи бизнеса.

По темата за удължаване на платеното майчинство социалните партньори отказаха коментари с обяснението, че това е само една сурова идея и няма съгласие между синдикати и работодатели по нея. Когато бъде постигнато известно сближаване на позициите, идеята ще бъде коментирана в тристранката, каза Чавдар Христов.

По-рано днес тя беше коментирана и от управителя на НОИ Бисер Петков. Той каза, че към момента от осигурителния институт не са искани разчети за ефекта от подобна мярка.

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров коментира вчера идеята платеният отпуск по майчинство да се удължи с още шест месеца, така че да стане две години и половина, като посочи, че в момента родителите не се възползват от правото си на майчинство, защото то е неплатено. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев заяви, че предложението за удължаване на платеното майчинство би могло да се обсъди, но при определени условия.

Днешното заседание на тристранния съвет приключи без нито едно окончателно решение по всички 400 предложения на социалните партньори по Кодекса на труда. Всички страни се обединиха около становището, че предложенията са твърде много и различията прекалено големи.

Беше решено да бъдат формирани две работни групи към министерството на труда, които да излязат с единни и конкретни предложения по всички 400 точки, които поетапно да влизат за обсъждане в тристранния диалог.

И работодатели, и синдикати обаче са единни по въпроса, че Кодексът на труда е много остарял, на 28 години, и има нужда от коренна промяна.

Председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов заяви, че има известен напредък по преговорите по новия Кодекс на труда, макар и засега да има консенсус по едва четири точки.

Чавдар Христов от КНСБ отново напомни, че по-ефективно ще се работи, ако предложенията първо бъдат обсъдени на двустранно ниво и после да се предложат на министерския съвет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 10 години

Кнсб-слуга на бизнеса

13

предателски синдикат

преди 10 години

Тия графици са начин да намалят отпуските до неизползваем минимумНашия шеф отпуска 30 дни е разделил на 5 части по 5-6 дниЗа да излезеш си вършиш работата в аванс ,остоваш до късно напълно безплатно и като се върнеш си я довършваш,но и на колегите не се разминава,защото има и текущи задачи.Пълен ***.Подаваш едни дати -пишат ти други.Нямаш шанс да си осигуриш ползването на отпуска когато го искашНапълно зависиш от капризите на шефаЩо не учих право,такова обезщение щях да получа

12

Анонимен

преди 10 години

12, това в кой вестник го прочете. Капитализмът е творение на работника. По-голяма глупост не бях чувал. Човече, в България има отрасли, където хората работят по 12 часа тежък физимески труд за минималната работна заплата от 340 лева, че даже и по-мабко. Капитализмът е враг на човека, той не го създава, той го експлоатира яко.

fallback