Снимка: БТА
fallback

В момента в енергетиката няма „баничари или еколози“, както имаше в предния мандат, камо ли ядрена централа да се ръководи от такъв тип хора. В това увери премиерът Пламен Орешарски на традиционната си среща с граждански организации в Министерския съвет.

Орешарски отговори на въпрос какви са критериите за професионалните качества на назначаваните в енергийния сектор ръководни кадри от настоящия министър.

По думите му критериите са изцяло професионални, „друг е въпросът дали ние всички постигаме съгласие, че съответното назначено лице има необходимите професионални качества“. След това премиерът гарантира, че в сектора „баничари или еколози няма“, без да уточни поименно кого точно от миналото визира.

Според Орешарски важната задача в момента е своевременно да се подготви процедурата за удължаване на живота на 5-и и 6-и блок в АЕЦ „Козлодуй“, а затварянето на първите четири блока, които са изведени от експлоатация, не подлежи на дебати „освен за популистки цели“.

Той смята, че удължаване на работата на 5-и и 6-и блок ще бъде постигнато, но за какъв период зависело от заключенията за изхабяването на мощностите досега. По думите му теоретично е възможно удължаването да е с между 15-25 години, но това бил чисто технически въпрос.

На въпрос за разсекретяване на договорите в енергетиката премиерът каза, че трудно могат да се разсекретят договори, по които има две страни, без съгласието на другата страна, но те са достъпни за всички контролни органи. Орешарски коментира, че няма тайна за това кой е подписал договорите.

„Договорите за модернизация на двете топлоцентрали в „Марица изток“ са подписани в периода 2000-2001 година. Другият голям проблем за българската енергетика – многото въведени ВЕИ-та в действие през 2012 година - също ви е ясно кои бяха управляващи“, посочи той.

Орешарски заяви, че не би подкрепил създаване на магазини единствено с български стоки.

На чисто търговски принцип не е рационално да се разделят стоките в зависимост от това, произведени ли са у нас или не, каза той.

Министър-председателят уточни, че границата между българско и чуждо е доста размита, защото български стоки се произвеждат с вносни суровини и обратно.

„Ценовата фрагментация също не е препоръчителна. Когато предлагането е ограничено, това ще доведе до по-високи цени и потребителят ще загуби“, коментира той.

По думите му правителството работи в посока да се регламентират добри практики в търговските вериги, включително да не се затормозяват малките доставчици в тях.

Надяваме се с тези мерки да пресечем най-неприемливите лоши практики, които се прилагат, заяви премиерът.

По отношение на инфраструктурата той каза, че „парите са малко, а обектите много“. По думите му ангажиментът ни за довършването на АМ „Струма“ отнема много от ресурсите и по тази причина няма да може да се финансира цялостно друг голям пътен участък.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

48

vri

преди 10 години

dragi balgari i balgarki, pazete jivota i parite si ot izmami! - zadavat se novi igri v bg star stil "vastite dobri pari v nashite dobri race" !

47

Читател

преди 10 години

Днес няма ли да пишете за Каддашян или поне за мадурко стойнев? Той в енергетиката ли беше?

46

изнервен

преди 10 години

Предпочитам баничари (и те могат да бъдат свестни хора), отколкото хитри и нагли мафиотски тарикати. А Урко по-добре да мълчи, зашото после като излязат на светло всичките им смешни назначения да не си търка ръчичките в катерата.

fallback