Снимка: архив, Reuters

Близо 13 000 български военнослужещи са участвали в мисии и операции на НАТО до момента, съобщава БТА. Днес се навършват десет години, откакто България стана пълноправен член на Организацията на Северноатлантическия договор – НАТО.

На 29 март 2004 г., в 20 часа и 50 минути българско време във Вашингтон министър-председателят Симеон Сакскобургготски връчва на американския държавен секретар Колин Пауъл ратификационния документ за присъединяване на България към Организацията на Северноатлантическия договор. От този момент България става пълноправен член на НАТО.

От присъединяването си към НАТО на 29 март 2004 г. България доказва, че е в състояние пълноценно да изпълнява задълженията и отговорностите, произтичащи от членството си в Алианса с утвърден образ на предсказуем, надежден и стабилен партньор.

България работи активно за укрепване на политическия диалог и на политическите консултации и координация в рамките на Алианса, дава своя принос към операциите и мисиите на НАТО в отговор на кризи и към развитието на военните способности на организацията.

Операцията "Актив Индевър" (Active Endeavour, ОАЕ) е една от мерките на НАТО за борба с тероризма и се изразява във възпиране, защита и откриване на терористични действия в акваторията на Средиземно море, от март 2004 г. операцията обхваща цялото Средиземноморие. От 2005 г. практически израз на подкрепата на България за операцията е участието й всяка година за срок от един месец с една фрегата - "Дръзки", с екипаж от около 110 души и една група от специалния морски отряд за проверка на корабите. Фрегатата участва и в провеждане на операции по ескортиране на граждански кораби на страни-членки на НАТО през Гибралтарския пролив.

Тренировъчната мисия на НАТО в Ирак (NTM-I) стартира на 14 август 2004 г. по молба на временното иракско правителство с цел да осигури конкретна помощ в подготовката и оборудването на иракските сили за сигурност. Помощта е насочена към създаването на ефективен, демократично ръководен и стабилен сектор за сигурност. Дейността на NTM-I е фокусирана върху подготовката и обучението на среден и ръководен персонал и установяването на енергично и надеждно военно ръководство на стратегическо и оперативно ниво. По своята същност NTM-I няма боен характер; тя е отделна операция, допълваща другите международни усилия по възстановяването на Ирак. България участва периодично в мисията с военни инструктори в зависимост от конкретните потребности.

Поемането на командването на Международните сили за сигурност в Афганистан (ИСАФ) през август 2003 г. е друга важна крачка към утвърждаване на ролята на НАТО извън Европа. На 18 май 2006 г. българското правителство разрешава изпращането на контингент от въоръжените сили на България за операцията на Международните сили за поддържане на сигурността (ИСАФ) в Афганистан за времето от 15 юли до 11 декември 2006 г. ИСАФ действат в Афганистан с мандат на ООН и са ръководени от НАТО. В съответствие с плана на Военния комитет на НАТО за осигуряване работата на международното летище в Кабул и според решение на Междуведомствения съвет за интегриране в НАТО от октомври 2004 г., България е водеща държава при управлението на аерогарата в столицата на Афганистан в периода август-декември 2006 г. Българският контингент е в състав до 70 кадрови военнослужещи и изпълнява задачи по осъществяване на оперативното ръководство на летището.

На 1 август 2006 г. България поема ръководството на най-важния инфраструктурен обект в Афганистан - летището в Кабул, за срок до 1 декември 2006 г. Това е първата самостоятелна мисия на българските Военновъздушни сили зад граница, които се включват в приоритетната за НАТО мисия в Афганистан под егидата на международните сили ИСАФ.

В началото на юли 2009 г. се провежда операция "Ocean  shield" (Океански щит) в акваторията около Сомалия. Решение за провеждане на операцията е взето от Северноатлантическия съвет, въз основа на Концепцията за подобряване дейността на НАТО в борбата с актовете на пиратство по море и оперативен план за операцията. На 17 ноември 2010 г. правителството на България разрешава участието на военнослужещи от Въоръжените сили на страната в операцията на НАТО.

На 30 март 2011 г. Министерският съвет разрешава изпращането на фрегатата "Дръзки" за участие в операцията на НАТО "Обединен защитник" в подкрепа на оръжейното ембарго срещу Либия. Фрегатата се включва в операцията за срок до три месеца от развръщането й. На борда на кораба има до 160 човека, включително група за специални операции до 12 военнослужещи. Те изпълняват задачи, свързани с извършването на охрана, конвоиране, проверка, отклонение и/или задържане на плавателни съдове в съответствие с приетите резолюции 1970 г. и 1973 г. от 2011 г. на Съвета за сигурност на ООН. След края на активните бойни действия срещу режима на Кадафи Съветът на НАТО решава на 28 октомври 2011 г. да прекрати операция "Обединен защитник", считано от 31 октомври 2011 г.

Общо в мисии и операции, ръководени от НАТО, до 24 март т.г., българските Въоръжените сили са участвали с 12 802 военнослужещи, от които 2 304 офицери, 2 942 сержанти, 7 530 войници и матроси, както и 26 държавни служители.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase