Снимка: Bulgaria On Air
fallback

„Масово не се спазва забраната за пушене по заведенията, а това освен че е в нарушение на Закона за здравето, е в разрез и с правилата за безопасен труд“, каза в сутрешния блок на Bulgaria On Air Д-р София Ангелова, член на Дружеството по белодробни болести и председател на Националната асоциация за профилактика на белодробните болести.

Тя обясни, че в барове, кафенета, дискотеки, ресторанти работят много хора с белодробни проблеми, като астмата например.

„Цигареният дим потиска ефекта на лекарствата, които тези служители ползват, и това на практика задълбочава изключително заболяванията на дихателните пътища. Да не говорим, че последиците от пасивното пушене са жестоки: 25% е по-голям рискът сред пасивните пушачи в семейството да заболеят от рак на белия дроб и 17% сред пасивните пушачи на работното място. Да не забравяме, че всяка година близо 4000 българи заболяват от рак на белия дроб и след 5 години са живи само 5% от тях“, обясни Ангелова.

Според нея контролът, който се осъществява от страна на районните здравни инспекции не е достатъчен, тъй като липсва капацитет. Проблемът е особено тежък в малките населени места, където всички се познават и проверяващите са в близки отношения с проверяваните, обясни още експертът.

„Контролът не е достатъчен и той не стряска хората. Има заведения, които имат добри обороти и не им пречи да си плащат глобите. Затова считам, че предложението да се затварят тези заведения е добро решение. Дори мисля, че един месец, каквато е идеята, е твърде малък срок, в който те да бъдат лишавани от право да посрещат клиенти“, допълни София Ангелова.

По думите й в първата година след въвеждането на забраната за пушене на обществени места в САЩ милион и половина пушачи спират цигарите. „Изпушени са 950 милиона пакета цигари по-малко. Предотвратени са 1500 случая с инфаркт на миокарда, 3540 случая с инсулт, от което са спестени 49 милиона долара медицински разходи. Трябва най-после да проумеем, че зад всеки един лев, който влиза като оборот в заведение, в което се пуши, стоят милиони левове, похарчени за здравеопазване“, добави Ангелова.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

vens

преди 10 години

тъжното е, че българите вярвате повече на Ванга, от колкото на научни факти, дигизирани като "Стъкмистика"... а лошото е, че най-много от пасивно пушене страдат децата ви.. айде със здраве!

23

vens

преди 10 години

До Анонимен #21специално за теб в Cancer Research UK пише,че не си прав, защото "If you smoke, you are more likely to develop squamous cell cervical cancer. Researchers have found cancer causing chemicals (benzyrene) from cigarette smoke in the cervical mucus of women who smoke. They think that these chemicals damage the cervix. There are cells in the lining of the cervix called Langerhans cells that specifically help fight against disease. These cells do not work so well in smoker".

22

Мимоза

преди 10 години

За тютюнопушенето, ясно! А какво стои зад всеки наш лев, похарчен за ужасната храна по магазините?! Изкупихме и изпоизядохме всичките *** на цивилизована и мислеща все за човека ЕВРОПА!

fallback