Зарязване на лоза. Снимка, архив Булфото

България вероятно е единствената страна в света, където на днешната дата се съчетават два празника - на любовта Св. Валентин и на виното Св. Трифон Зарезан. Българите имат уникалния шанс  да избират как да празнуват - между червения цвят на розите и между искрящия рубин на виното.

Празникът Св. Валентин датира още от 14-ти век, когато  като стар римокатолически празник се свързва с романтичната любов. Още тогава се формира традицията да се разменят ръчно написани любовни послания под формата на сърце. През 19-ти век тези послания са заменени от модерните за времето си готови картички. Още тогава е изчислено, че по света се разменят годишно по около 1 милиард любовни картички, като този феномен изостава по масовост само от коледните картички.

Денят на лозаря - "Трифон Зарезан", е посветен на труда и на любовта на българите към лозата, гроздето и виното. За първи  път този празник започва да се чества официално у нас през 1962 г. в деня на Св. мъченик Трифон.

Тогава с постановление на  Министерския съвет е обявен за професионален празник на лозаря.
С въвеждането през 1968 г. на Григорианския календар от Българската православна църква църковният празник на Св. Трифон Зарезан започва да се отбелязва на 1 февруари, а Денят на лозаря - на 14 февруари. Според българския обичай в празничния ден селските стопани излизат на полето и зарязват няколко пръчки, поливат корените на лозата с вино и благославят: "Колкото капки, толкоз коли грозде". Кулминацията на празника е избирането на "цар на лозята" - обикновено това е някой добър стопанин, който се смята за късметлия, за да може по време на неговото "царуване" да се роди обилен плод.

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase