Снимка: БТА

Дебатите по третия вот на недоверие срещу кабинета "Орешарски", поискан от ГЕРБ се обърнаха срещу вносителя, резюмира в."Труд". Това бе усещането в края на близо петчасовата дискусия в парламента. От страна на ГЕРБ бившият зам.-министър в МВР, сега депутат Веселин Вучков, разви мотивите на опозицията - провалена реформа в ДАНС и МВР, несправяне с битовата престъпност, с бежанската вълна. В отговор Цветлин Йовчев сравни управлението на ГЕРБ в сектор "Сигурност" с репресивния модел на комунистическата държава. По думите му прекратяването на "несвойствени" дейности на МВР от сегашната власт накърнявали финансови интереси, които по груби сметки възлизали на десетки милиони левове.

"24 часа" цитира президента Росен Плевнелиев по темата, който каза: "До момента държавният глава не е информиран от управляващите по законите, които разработват в сектор "Сигурност". Чувам, че ще ми отнемат конституционни права и се питам: а някой ще се сети ли да съгласува с държавния глава тези закони и на коя фаза - отново ли в последния момент, или както се разбрахме през 2012 г. - в пълен консенсус пред очите на нацията?"

Още по темата

Здравните новини на "Дума" коментират факта, че едва 1% от завършващите студенти по медицина от Медицинския университет във Варна искат да останат в България. Освен лошото заплащане, младите доктори нямат шанс за развитие. Бройките, които отпуска за специализации МЗ, са изключително малко. Затова експертите настояват с промени в нормативната база да се разреши на университетите сами да определят броя на специализантите си в дадено направление. "В момента има осезателна нужда от анестезиолози и патоанатоми и липсата им блокира работата на цялото общество", каза проф. д-р Радослав Радев, ръководител на Клиниката по гръдна хирургия в МБАЛ "Св. Марина" Варна и декан на Медицинския факултет в МУ. Изданието спира вниманието си на това, че в 38 общини няма аптека, която да работи с НЗОК.

В тази връзка пред "Стандарт" Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите, пита: "Докога ще сме пациенти на болно здравеопазване? И защо Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се държи като заложница на финансовото министерство вместо като независим орган, който да защити средствата, нужни на бюджета й, за да изпълнява основната цел, заради която е създадена - да осигуряваи гарантира свободен и равнопоставен достъп на осигурените лица до медицинска помощ."

Малки български фирми за автомобилни превози блокираха вчера граничните пунктове "Капитан Андреево" и "Лесово". Същевременно големите транспортни фирми дадоха на правителството три дни срок да се решат проблемите с еднократните разрешителни за преминаване през турска територия, след което ще започнат протести в София, съобщава "Дума". Блокадата на българо-турската граница остава до сряда, заяви председателят на УС на АЕБТРИ Георги Петърнейчев. По-късно той обяви, че целият бранш е готов да застане на границата с всички автомобили, които са в България. Превозвачите трупат загуби от тази ситуация и не могатда чакат насрочената за 21 февруари в Анкара среща между транспортните министри на двете страни, на която да се търси изход от ситуацията със спрените превози на фирмите от държавитена територията на другата заради подновения спор за броя на разрешителните за транзитни товари.

"Капитал Daily" задава въпрос във връзка с двете интервюта от понеделник - на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов пред bTV и на депутата от ДПС - и неслучил се председател на ДАНС - Делян Пеевски - пред pik.bg: "Ами ако и Пеевски, и Цветан Цветанов казват истината?" Тези интервюта показват нагледно процесите по върховете на съдебната, законодателната и изпълнителната власт. Цветан Цветанов обясни, че Делян Пеевски контролира и управлява прокуратурата, Висшия съдебен съвет, главния и зам.-главния прокурор. Делян Пеевски отговори пред pik.bg. с потвърждение за тристранната среща в кабинета на Цветан Цветанов в МВР - между него, Цветанов и Цацаров. На срещата Цветанов "поискал ултимативно" от Цацаров да "назначи протежето му Ася Петрова за заместник главен прокурор" и "гаранции, че изборът на Петрова пред ВСС ще мине." И още: "Цветанов поиска в никакъв случай да не бъде избиран Борислав Сарафов за заместник главен прокурор. Каза, че с него се познавали отдавна, но не го харесвал. Имал лични причини да не го харесва."

"България поиска помощ от ЕС за визите за САЩ, Канада и Австралия", е новина от страниците на "Сега". Европейските институции влизат в битката за отпадане на визите за български граждани за САЩ, Канада и Австралия. София официално ги сезира за продължаващите ограничения преди два дни. Ако трите държави не се съгласят да ги махнат, Еврокомисията може частично да върне визите за тях. На 5 февруари Брюксел призова САЩ да премахнат изискването до 6 месеца. Българското МВнР съобщи вчера, че е пратило нотификации (официални уведомления) до ЕК, Европарламента и Съвета на ЕС, в които описва проблема, и се изтъква, че нашата страна е осигурила безвизов режим на гражданите на въпросните три държави. България е една от малкото страни в ЕС, които имат този проблем - американците предявяват визови изисквания още към Румъния, Кипър, Хърватия и Полша, а Канада - само към нас и северните ни съседи.

"Стандарт" предупреждава, цитирайки британското издание "Джърнъл", че стотици български и румънски студенти може да се наложи да прекъснат образованието си на Острова заради спряното през ноември м.г. финансиране. За последните три месеца е било замразено финансирането на 7448 български и румънски студенти, като от тях на 853-ма плащанията вече са възстановени, обяснява министърът на университетите и науката Дейвид Уилетс. Други 2783-ма учащи наскоро са представили изискваната документация и молбите им се разглеждат. Ако бъде установено, че някои от учащите са получавали пари, без да имат право за това, ще получат перманентна забрана да кандидатстват за държавно финансиране на образованието си. Докато тече разглеждането на молбите обаче, приближават сроковете за плащането на студентските такси. Някои студенти може да бъдат принудени да прекъснат, ако не могат да платят таксите си. В медиите се съобщава и за групи студенти, на които е отказан достъп до учебни занятия заради спряното финансиране.

В интервю за "Преса" Огнян Златев, ръководител на Представителството на Европейската комисия в София, коментира първия доклад на ЕК за корупцията в целия ЕС. "Ценното в този доклад е, че определя за всяка страна кои са специфичните области, където корупцията е видима и пречи на хората да се възползват в най-голяма степен от членството в ЕС. Подобни "снимки" на корупцията ще има на всеки две години. И нека се опитаме да разбием един мит - България не е лошо дете, на което Брюксел само се кара."
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase