Снимка: Булфото, архив
fallback

Има проблем в отношенията между банките и потребителите и чрез законови промени се опитваме да решим това. Има неща, които трябва да станат по по-прозрачен начин и интересът на клиентите да бъде защитен. Това коментира депутатът от ДПС и председател на парламентарната бюджетна комисия Йордан Цонев по bTV.

Проблемното поле с ипотеките ще се решава чрез приетата наскоро Директива за ипотечния кредит, според която банките са длъжни да предоставят на кредитополучателите и двете възможности: ипотеката да удовлетворява банката при предсрочно изискуем кредит и второ да е ясно с какво отговаря длъжникът. Освен това ще бъде приет и закон за ипотечните кредити, увери той.

Важното е, че кредитополучателят ще може да избира. Второ, ще му е ясно всичко, което следва по този договор, от първия до последния ден. Третото нещо, което е важно - ако той реши да смени банката или да погаси предсрочно кредита си, няма да дължи наказателни лихви. Това е изключително важно, тъй като до този момент това не беше предвидено”, обясни депутатът от ДПС.

Ще се допуска и изключение, ако потребителят реши да погаси предсрочно кредита си в първата година, ще трябва да разплати разноските на банката, които обаче ще са ограничeни до 1%.

Ще бъде премахната и таксата „управление на кредита”, защото това е едно от двете основни неща по дефиниция, които банките правят – управление на депозити и на кредити.

„Като отидеш в ресторант, не ти вземат такса за готвене. Така че това е основна дейност и махаме този разход за клиента. При банките всичко е калкулирано в лихвата, не бива да се взема извън нея”, даде за пример Цонев.

Определянето на т. нар. „плаваща лихва”, което досега се извършваше от банките, вече ще стъпва на общоприетите пазарни индекси (SOFIBOR, EURIBOR, LIBOR и други). Това според Цонев ще премахне практиката банките да променят лихвите по кредитите без знанието на клиента.

Бързите кредити ще бъдат цялостно регулирани с подготвян в момента проектозакон, но с промените в Закона за потребителския кредит вече се прави „една малка стъпка”, по думите на депутата от ДПС. Ще се регулират фирмите с лицензионен режим, с изискване за прозрачност и произход на капитала. „Не са рестрикции, а изисквания към тези, които са на пазара”, поясни Цонев.

„Мислим да им премахнем всички наказателни лихви и такси върху просрочените кредити”, каза той, като уточни, че за различните кредити ще се подхожда по конкретен начин: „Ако премахнем наказателната лихва, на клиента ще му бъде ясно колко трябва да върне и че ако не го върне този кредит, той няма да нарасне лавинообразно – за един кредит от 300 лева да му се наложи да си продава апартамента”.

По въпроса с плоския данък, за чието отпадане продължават да настояват от БСП, Цонев изрази своята и на партията си позиция – отмяна не стои на дневен ред и поле за преговори там няма. Според него стъпките за въвеждане на скала на облагане не водят до необходимия ресурс за подпомагане на семействата. В ДПС обаче са подкрепили идеята на КНСБ да бъде възстановяван данъкът на хората с най-ниски доходи.

„Аз и моите колеги от ДПС икономисти казваме така – плоският данък улеснява събирането, има предвидимост и дава доста голяма доза справедливост. Няма нужда да има две степени на увеличаване. Има други начини богатите да бъдат социално ангажирани”, коментира Йордан Цонев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

44

Анонимен

преди 10 години

гад ***

43

Анонимен

преди 10 години

А такса "усвояване на кредита" която е еднократна и е между 1 и 2,5% от сумата на кредита в зависимост от банката? С нея какво правим?Това е прах в очите на хората. Това че отпада една такса не означава че цената на кредита ще падне. Банките могат да си измислят много такси, като например такса "финансов риск" При доход под 1000 лева 3% при доход над 1000 лева 2,95 %

42

Доанбей

преди 10 години

Еничерче, идва ми да ти се исцъркам на очилцата кръглички, сладур! Мащаллах, аферим, ашколсун!!!

fallback