Архив: Булфото
fallback

Среден месечен осигурителен доход над 1000 лева имат завършилите десет професионални направления във висшите училища, сред които са направленията военно дело, информатика и компютърни науки, проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми, математика, обществено здраве, медицина, комуникационна и компютърна техника, политически науки, металургия, електротехника, електроника и автоматика.

Това съобщи Георги Стойчев - представител на консорциума, който заедно с Министерството на образованието и науката (МОН) е подготвил третото издание на рейтинговата система на висшите училища в България.

Според данните в системата за 2013 г. близо 25 процента от завършилите висше образование у нас през последните пет години не се осигуряват в страната. Делът на безработните сред завършилите е 4,15 процента, а средният им осигурителен доход е близо 868 лева, съобщава БТА.

По-малко от половината - 46 процента, от висшистите работят на позиция, за която не се изисква висше образование.

Най-ниска е безработицата - под 1 процент, и най-високо е приложението на придобитото висше образование - над 90 процента, при студентите, завършили в професионалните направления медицина, фармация, стоматология и военно дело, съобщи Стойчев.

Той добави, че студентите в тези направления, както и студентите по право, имат и най-висок среден успех от дипломата за завършено средно образование - над "5,30".

Данните от новото издание на рейтинговата система сочат, че сред завършилите най-масовото професионално направление - икономика, безработицата достига 4,5 процента, а делът на заемащите позиции, за които се изисква висше образование е 37 процента. Средният осигурителен доход в това професионално направление, в което сега се обучават над 60 000 студенти, е 871 лева.

В новото издание на рейтинговата система се сравнява представянето на всички 51 български висши училища по 52 професионални направления, като са използвани за това над 70 индикатори. 

Към края на зимния семестър на учебната 2013/2014 година в 51-те висши училища у нас се обучават общо 254 427 студенти, съобщи Мария Фъртунова, началник на дирекцията "Висше образование" в МОН. Тя отбеляза, че в 37-те държавни университети сега учат 211 170 студенти, а в 14-те частни висши училища - 43 257 души.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

86

kazak81

преди 10 години

Kato imam izmamnici kato Ivan Neykov-biv6 ministar ,Asen Agov- deputat i Vasil Vasilev -Sauza na rabotodatelite i firmata im Human Power kak iskate da se opravi tazi darjava.?

85

АМИ ДА ...

преди 10 години

НАШИТЕ МОМЧЕТА , ТРЕБВА ДА СА С ЕВРОПЕЙСКИ ЗАПЛАТИ ....ИНАЧЕ КОЙ ШЕ ГЛАСУВА ЗА НАС ,БЕ...ХА,ХА,ХААААААААААА...

84

студент във франция

преди 10 години

Не виждам кого може да задържите в България с такива заплати. Аз работя събота и неделя в супермаркет като касиер (естествено на минимална работна заплата) и взимам 480? който заедно с държавната стипендия от 250? ми са напълно достатъчни да се издържам сам, даже и понякога да ми остават пари на края на месеца. Отделно началната заплата в сферата в която следвам е около 2000? ... За съжаление, след 10 години ще има само мутри, *** и пенсионери в България...

fallback