Снимка: архив, Булфото

Ситуацията със сметките за парно и жалбите на потребители срещу "Топлофикация" не е по-различна от други години, дори сега количеството жалби са по-малко, защото зимата е по-топла и сметките като абсолютна стойност са по-ниски. Това коментира пред БТА Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". В същото време проблемите остават и се повтарят всеки отоплителен сезон, каза Николов и открои основните спънки за системата на централното топлоснабдяване.

Основните притеснения на хората идват от две неща - кражбите на парно и прогнозните сметки, констатира Николов. Когато имаш некоректни съседи, които са измислили някакъв начин за манипулиране на уредите, смяна на радиатори или друго - това няма как да не рефлектира върху сметките на останалите живущи в сградата, посочи Николов. Така се получава сблъсък между субективното усещане на хората за консумацията, която са имали през даден месец и това, което виждат във фактурите си.

И в повечето случаи субективното усещане е вярно - хората знаят колко често са си пускали радиаторите, имат някакви очаквания за сметката си, но когато в нея е и "масрафа" на съседите - естествено, че сметката не излиза, коментира представителят на потребителите.

Тъй като голямата част от хората не познават и не разбират механизма, по който се отчита енергията и се фактурира, то недоволството се насочва срещу този, който изпраща фактурата - в случая "Топлофикация". В сянка обаче остава другият възможен виновник за високите сметки - съседът, каза Богомил Николов.

Според него у нас битува погрешно разбиране, че някой друг трябва да се погрижи за местните ни проблеми. Имаме абсолютно нежелание в рамките на своята общност - в случая етажната собственост - да се опитаме да въдворим справедливост. Казваме, че държавата трябва да се погрижи за нас. Тя трябва да ни осигури тази справедливост, но ако някой ни ограби в тролея, не чакаме да го види полицай, за да се развикаме, даде пример Николов.

В такъв случай какво е решението на проблема, ако съседът ни краде топлоенергия и сметките ни са нереално високи?

Има различни възможности, смята Богомил Николов. Първият вариант, който решава радикално въпроса, е преобразуване на вертикалната сградна инсталация в хоризонтална. Разликата е, че при хоризонталната инсталация може да бъде монтиран индивидуален топломер на всеки апартамент и така да има реален отчет на консумираната от всеки абонат топлинна енергия. Дори и някой съсед да си направи реконструкция в апартамента, това няма да ощети съседите му; единствено топлата вода за битово ползване ще остане на вертикален щранг и няма да може да се измерва индивидуалното й потребление, посочи Николов.

Смяната на сградната инсталация изисква сериозна инвестиция, но не е невъзможно да се направи, ако положат съвместни усилия и Топлофикациите, и общините и се потърсят възможности по различни програми, смята експертът. Тъй като този вариант все пак е бавен и скъп, на първо време трябва да се намери ефективен механизъм за борба с кражбите на топлоенергия, категоричен е Богомил Николов. Той отбеляза, че откакто топлинното счетоводство е въведено у нас като начин на измерване и разпределяне на енергията в сградите етажна собственост (преди повече от 10 години), няма наложена нито една глоба за неправомерно ползване на енергия.

По закон санкцията за това нарушение е между 1000 и 5000 лв. и се налага от министъра на икономиката и енергетиката или упълномощени от него лица, обясни експертът. Според Николов, за да няма досега наложени санкции, или топлинните счетоводители не са докладвали на министерството за нередности, а такива безспорно има, или министерството смята, че като наложи глоба, ще ядоса гражданите, но всъщност е точно обратното - трябва да се глобят некоректните, за да се защитят коректните потребители, смята Николов.

Според потребителската асоциация министерството трябва да събере топлинните счетоводители и Топлофикациите на кръгла маса и заедно с тях да изработи действащ механизмът за докладване и третиране на такива случаи. От момента, в който започнат да се налагат глоби, неправомерното ползване на топлинна енергия ще спре. Глобите ще имат и превантивен ефект, в момента чувството за безнаказаност стимулира много хора да опитват най-различни варианти за кражба на топлинна енергия на принципа - "щом съседът ми краде, и аз ще крада", смята експертът.

Искаме да разработим насоки как потребителите да действат в тези случаи, как да подават жалби - да изработим и образци на жалби - заявления, трябва ни обаче съдействие от страна на МИЕ и Топлофикациите, за да стане тази процедура действаща и хората да я научат, коментира Богомил Николов. Ако не сработи механизмът за контрол върху вътрешната сградна инсталация и ако не спрат кражбите на парно, може да се стигне до много по-радикален вариант, каза Николов и даде пример с Топлофикацията във Варшава. Тя фалирала и след като клиентите й останали на студено една зима, следващата година се взело решение абонати на дружеството да са цели сгради. Сметката пристига за сградата, а как се разпределя е проблем на собствениците. Като чуем за това и веднага казваме - не може да стане, но ето че в Полша може, коментира експертът.

Трябва да се търси диалог между институциите, а не противопоставяне, категоричен е представителят на потребителите. От заяждания на дребно и политически спорове гражданите могат само да загубят, смята той. Трябва да има сътрудничество между институциите - в София конкретно между община и министерство, независимо че едната институция се ръководи от една политическа сила, а другата - от друга, заяви Богомил Николов. Според него това би трябвало дори да предпазва от недомислия и да бъде коректив, а не повод за борби. Който и да стане ръководител на Софийската топлофикация в ситуация на вражда между институциите нищо няма да се постигне, смята Николов.

Когато говорим за високи сметки за парно не трябва да пропускаме и факта, че за последните 10 години цената на природния газ у нас се е увеличила три пъти, отбеляза експертът. Основна цел на външната ни политика би трябвало да е да търси варианти за понижаване на цената на природния газ, защото това веднага ще рефлектира върху производството и потреблението на топлинна енергия, заяви Николов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase