Снимка: архив, БТА

Бежанците в България са 6503 души, като само за последното денонощие 89 лица са пресекли границата, 40 от тях са сирийци, 22 – деца, съобщи пред bTV зам.-вътрешният министър Васил Маринов. Въпреки че гарантира „много добро” пазене на границата, от думите му стана ясно, че държавата действа главно на прогнози и очаквания.

Вътрешният министър Цветлин Йовчев сподели цифра от 11 200 бежанци до края на годината, но броят им може да нарасне и до 30 000 души, смята Маринов по анализ на „Фронтекс”. На фона на тези данни той обясни, че страната няма условия да се справи с проблема. Продължава да се търси помощ от Европейския съюз и според него ще получим средства, макар че в трите фонда, ангажирани с въпроса, са останали само 11 милиона евро.

Зам.-министърът разказа за „грозни сцени”, при които спрени преди границата бежанци, си хвърлят децата към територията на България, разчитайки на толерантно отношение. Други, които „губели” документите си, настанени в домовете на Дирекция „Емиграция”, много бързо започвали да ги получават по куриер.

Още по темата
В общественото пространство се появи сумата от 1084 лева издръжка за един бежанец, която предизвика редица противоречиви коментари.

Васил Маринов обаче уточни, че тези пари са били в резултат на „едни прогнозни анализи”, няма ги и никой не ги е получил. Той допълни, че парите за издръжка на един бежанец трябва да дойде като сума от разходите на всички обвързани с проблема институции. До момента обаче са били хоспитализирани 104 души, за което са платени 105 600 лева.

За условията в центъра за настаняване на бежанци във Военна рампа в София разказаха доброволци. Според тях хората там живеят в „ужасни условия”, но такива има и в българските домове за сираци и възрастни хора. От разказа им стана ясно, че 64 души живеят в една стая. В тоалетните, пригодени за бани, е трудно къпането, тъй като каналната вода се стича от горните етажи.

Справка от агенцията за бежанците към 15 октомври показва, че във Военна рампа има 721 бежанци, от тях 717 са сирийци и 4 афганистанци. Доброволците обаче твърдят, че вътре са разговаряли с иракчани и палестинци. Някои от тях казват, че нямали снети пръстови отпечатъци.

Зам.-министърът обясни това разминаване с възможен 1% пропуск, тъй като не всички влизат през зелена граница. Някои са с редовни документи и първоначално не обявяват желание за закрила. „Ако след това се явят в центровете, трябва да изчакат процедурата за получаване на бежански статут”, каза още Маринов.

По темата с бавенето на статута той допълни, че МВР вече предоставя оперативни работници, които да водят интервюта, за да се увеличи капацитетът с нарастването на бежанската вълна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase