Снимка: Център за развитие на медиите
fallback

С лепенки на устата протестиращи в подкрепа на свободното слово се събраха пред Съдебната палата в София.

Поводът за протеста е публикация на журналиста Борис Митов, озаглавена "Българският „Уотъргейт”: А кой ще проверява проверяващия?”, към която бяха прикрепени факсимилета на прокуратурата за подслушвания.

Няколко часа след публикацията журналистът беше извикан от прокуратурата, която започна проверка за това как са изтекли в публичното пространство секретните документи.

След разпита журналистът разказа, че е бил заплашен с образуване на дело във връзка с публикувани в статията материали за процеса срещу Николай Цонев, Тенчо Попов и Петър Сантиров, разсекретени през 2010 г. от съдията от Софийския градски съд Иван Коев.

Драгомир Янчев, разпитващият прокурор, е обвинил Митов, че разпространява класифицирана информация. Прокурорът е поискал от журналиста да разкрие откъде има документите и кои са източниците му.

След като Митов отказва да му ги съобщи, Янчев му цитира текст от Наказателния кодекс за лъжесвидетелстване и го заплашва, че може да му бъде образувано дело за разгласяване на държавна тайна.

Днес Митов отново е извикан от обвинителите, които работят по случая.

Градският прокурор на София Николай Кокинов коментира пред bTV, че журналистът Борис Митов не е интересен на прокуратурата.

Държавното обвинение просто търсело как цитираните в публикацията му документи са се появили в публичното пространство.

Освен това журналистът бил поканен, а не призован от прокуратурата за първия му разпит в петък. Той обаче не се явил в уговорения час и не донесъл документите, които, по думите на Кокинов, обещал да предостави на прокуратурата. "Той не се яви, затова днес вече е призован", категоричен е Кокинов.

Прокурорът твърди, че обект на проверката не е съдържанието на материала, а използваните данни от специални разузнавателни средства и как те са се появили в публичното пространство. „Разсекретени са веществените доказателства, но не и „способите за подслушване”. В тези документи има класифицирана информация, която може да бъде разсекретена само от органа, който я е засекретил,” обясни той тезата на прокуратурата.

Кокинов увери, че тече успоредна проверка в секретното деловодство на институцията, а не само разпити на журналиста. „Пази, Боже, да пресираме журналист, да не говорим за ограничаване на свободата на словото. Не бива да се притеснявате, че той е обект на нашето разследване,” увери той.

Градският прокурор бе категоричен, че Борис Митов не е получавал заплахи, че ще понесе наказателна отговорност, ако не направи това. „Г-н Янчев отрича да е отправял подобни заплахи,” допълни той.

„Съгласен съм журналистите да запазват своите източници. Разберете съвсем точно какво ни интересува – откъде са изтекли документите. Не виждам на този етап защо трябва да има обвинение,” каза още Николай Кокинов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

Дедо поп

преди 11 години

Значи според моето скромно мнение чада божий тук въпроса е малко Соломоновски. От една страна което си абсолютно вярно прокуратурата че си е за е... е си е, но от друга страна пък и журналистите се имат за богопомазани и над закона

20

Лаик

преди 11 години

Нека г-н Кокинов да прочете много внимателно Закона за СРС. Там подробно са описани способите на изпълнение на СРС. Какво тогава е разкрил този журналист при посочени правни норми в закон публично публикуван. Защо не обясни как ще се разсекрети една информация която вече не е под нейна юрисдикция. Тя е вече под юрисдикцията на съда и той със свой надлежен акт " определение " е направил това. Остава да заведат дело и на председателя на съдебния състав постановил определението.

19

...

преди 11 години

В BG от времето на Георги Марков през 60-те до наши дни абсолютно нищо не се е променило.За кого са секретни разни такива документи. Нали по конституция народът е суверен, следователно всички секретни документи трябва да се докладват на народа в оригинал и да стават публично достояние.В BG всеки подслушва и наблюдава всекиго, и засекретява разни записи за бъдещо ползване от щуробаджанаци не-по-предназначение ... за което досега никой никога не се е сезирал.

fallback