Снимка: Европейска комисия

Пропуски в дейността на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) установи прокурорската проверка, съобщи заместник-главният прокурор Камен Михов, цитиран от БТА.

Резултатите от проверката показват, че регулаторът не е съставял актове за нарушения на електроразпределителните дружества за това, че не отчитат потребената енергия на всеки 30 дни. Не е упражнен и адекватен контрол върху разходите, декларирани от трите дружества, обясни Михов.

Освен това комисията не е контролирала и качеството на енергията, не е бил изготвен и механизъм за разглеждането на жалбите на потребителите. Анализът на прокурорите показа, че от над 4 хил. жалби срещу ЧЕЗ например са били разгледани малко над хиляда.

Въпреки препоръките на прокуратурата все още няма и издаден акт срещу някое от електроразпределителните дружества, обясни още Михов.

Що се отнася до нарушенията в НЕК, прокурорът Борислав Джамбазов, отчете, че енергийната компания е задължена да изкупува 100% от енергията, произведена от ТЕЦ "Марица Изток"1 (AES "Гълъбово") и ТЕЦ "Марица Изток" 3 (КонтурГлобал), независимо от нуждите на пазара. В дългосрочен план това би довело до негативи, констатира екипът, натоварен да провери дейността на държавната компания.

Договорите обаче няма как да бъдат прекратени, защото това ще коства сериозни средства, призна още Джамбазов, цитиран от агенция "Фокус". Според него нарушения има и по отношение на ценообразуването през годините - цената се е повишила с между 10 и 25%, а като цяло НЕК изкупува енергията на тези централи на цени по-високи от допустимите.

Джамбазов допълни още, че налице са действия от страна на представители на НЕК, които са довели до договаряне на неблагоприятни клаузи, и са довели до загуби за НЕК. Това не може да се установи сега, но може да се установи в рамките на едно досъдебно производство, където да се направят експертни оценки.

Министерството на икономиката, енергетиката и туризма е бездействало при нарушения на ЧЕЗ, е установила още прокурорската проверка, съобщи прокурор Нели Златкова. Сред най-големите разходи по дейността на чешката компания са външните услуги. Само две от дружествата на ЧЕЗ могат да бъдат наречени енергийни, а те са възлагали повечето от своите поръчки на другите дъщерни дружества.

Сключени са и допълнителни договори, които са на стойности, както следва - договор за предоставяне на услуги с възнаграждение малко над 464 милиона лева, договор за общи условия - 340 милиона лева и договор за избор на доставчици - 9,9 милиона лева. Според проверката тези договори са се отразили на цената на електроенергията.

Има и опити за заобикаляне на Закона за обществените поръчки, е установила още проверката. Според прокурор Златкова през 2011 и 2012 година "ЧЕЗ Електро" и "ЧЕЗ Разпределение" са имали неразпределена печалба в размер на съответно над 3 млн. лева и над 5 млн. лева. Заради престъпно бездействие от страна на служители в МИЕТ държавата не се е възползвала от правата си като акционер в ЧЕЗ, смята още прокурорът.

При EVN не са открити нарушения, докладва прокурор Роман Василев, натоварен с проверката на дружеството. "Енерго Про" също е нарушавало Закона за обществените поръчки, но това е ставало с благословията на ДКЕВР, допълни още той.

Припомняме, че проверката на прокуратурата започна в края на февруари – на 26 февруари прокурорски екипи направиха координирани обиски в офисите на трите електроразпределителни дружества. По сигнал на вече бившия министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в обхвата на проверката попадна и Националната електрическа компания (НЕК), а Върховната административна прокуратура започна анализ на дейността на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране.

На 11 март Добрев внесе и сигнали за нередности с договорите между ТЕЦ "Марица Изток"1 (AES "Гълъбово") и ТЕЦ "Марица Изток" 3 (КонтурГлобал) и НЕК. Бившият министър обяви, че в договорите има клауза, според която инвестициите в тези централи са гарантирани с бъдещите доходи от продажбата на електричество, т.е от сметките на клиентите.

Предстои и цялостен международен одит на енергийната ни система, а сметките за битовите нужди и самите дружества по веригата се проверяват и от Сметната палата.

Още новини от икономика и политика четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase