Главният оперативен директор на ЧЕЗ Петър Баран. Снимка: БТА

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е констатирала нарушения на лицензията на ЧЕЗ, съобщи Андон Роков от енергийния регулатор по време на изслушването му пред депутатите от парламентарната комисия за борба с корупцията по високите етажи на властта.

През 2010 г. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, след извършен одит на дейността на ЧЕЗ, е констатирала 23 нарушения и е съставила също толкова административни актове на дружеството, но от тях само два са влезли в сила, а останалите са отменени от съда.

Със заповед от 4 февруари 2013 г. сме назначили проверка на ЧЕЗ, констатирали сме отново нарушения на лицензията“, съобщи още Роков, цитиран от БТА.

Роков обясни, че нарушенията не са свързани само със завишен период на отчитане на потребената електроенергия. „Не са връчвани констативни протоколи при подмяната на електромери. Има нарушения на общите условия”, каза той.

Роков обяси, че са постъпвали и сигнали за подавано по-ниско напрежение и в тази връзка регулаторът проверява дали електроразпределителното дружество подава напрежение по българския стандарт.

Още по темата

Подаването на по-ниско напрежение води и до по-високи сметки за ток, защото се ползват
по-дълго електроуредите, за да се постигне определена температура, каза Роков.

Върви ревизия на общите ни условия. Ще заложим срокът за отчитане да е 30 дни. Сега няма задължение срокът да е 30 дни”, заяви Зорница Генова от ЧЕЗ.

Главният оперативен директор на компанията Петър Баран пък обеща, че всички потребители, чиито сметки са били сгрешени по вина на ЧЕЗ, ще бъдат компенсирани финансово.

Всяка индивидуална жалба до ЧЕЗ ще бъде разгледана. Всяка една грешка, която е от наша страна, ще бъде коригирана. Хората ще бъдат компенсирани, включително и финансово“, каза той. 

Ситуацията въобще не е проста и ние напълно разбираме гражданите и неразбирането на сметките и фактурите за тяхното потребление“, посочи Баран.

Опитваме се да водим активен диалог с нашите клиенти. Правим срещи и с кметовете на общините. Държим се открито. Ние сме открита, прозрачна компания“, допълни той.

Що се отнася до цените, Баран коментира, че въпросът не трябва да бъде отнесен към ЧЕЗ, а към независимия регулаторен орган, който ги определя. Той посочи, че огромен процент от хората се отопляват с електроенергия, а това е най-скъпият начин на отопление.

Народният представител Мая Манолова от Коалиция за България заяви, че въпросите трябва да се отправят към ДКЕВР. „Не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава. Всичко това се случи не без благословията на ДКЕВР и на правителството. Авторът на това действие е ДКЕВР”, каза Манолова.

Граждански организации настояват да бъдат разсекретени приватизационните договори на електроразпределителните дружества. Шефът на приватизационната агенция Емил Караниколов обаче посочи, че няма основания за разваляне на договора на ЧЕЗ, тъй като дружеството е изпълнило всички поставени изисквания, включително е платило пълната цена на сделката.

Същевременно и тази вечер продължават протестите в различни градове от страната заради високите сметки за електричество. В Пловдив хората излязоха пред сградата на електроразпределителното дружество с картонени брадви, а фактури за електрическа енергия бяха набучени на кол.

Хиляди хора във Варна и днес излязоха на улицата, като скандираха "Мафия" и "Долу" и носеха плакати с напис „Иван е с нас!“, след като снощи беше нападнат и намушкан с нож един от организаторите на протеста – Иван Петров. Демонстрации се проведоха още в Ямбол, Велико Търново и други градове.

Днес в София също се проведе протест заради високите сметки за ток, като този път хората скандираха под прозорците на енергийния регулатор, а в неделя планират да излязат пред икономическото министерство.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase