Заплатите в държавния сектор са по-високи от тези в частния. Снимка: архив, Reuters
fallback

Държавата плаща с 50 лв. по-високи заплати в сравнение с частния сектор, пише „Монитор“. Средното възнаграждение в обществения сектор  е 791 лв., докато в частния е 740 лв., показват последните данни на НСИ.

Според тях заплатите в частната сфера се увеличават по-бързо, но все още не могат да догонят тези в обществения сектор. „През третото тримесечие на 2012 г. реалният ръст на заплатата в частния сектор е бил 6,1%, докато в обществения – 1,1 на сто“, отчете Виолета Иванова от Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ.

В някои браншове разликата в сумите дори надхвърля 50 лв. Най-чувствителна е в сферата на добивната промишленост. Миньорите, които се трудят в държавни предприятия, получават средно по 1826 лв., докато тези, които работят в частни мини, взимат със 772 лв. по-малко.

Заетите в сектор „Производство и разпределение на електрическа и топлоенергия и газ“ пък получават средно по 1523 лв. В държавните компании възнагражденията са с 539 лв. по-високи и достигат 1795 лв.

Данните показват, че финансисти и застрахователи трябва да се насочат към държавната работа, ако искат да получават повече пари. В обществените структури тези специалисти получават средно по 1733 лв., докато в частна фирма биха взимали 1413 лв.

Както “Монитор” писа, експертите отчитат все по-засилен интерес на младите българи към службата в държавната администрация. Експертите обясняват възродилото се желание с факта, че държавната работа се възприема като сигурна. Най-търсените чиновници са юристите. Възнагражденията, които държавата предлага на тези кадри обаче, са с 275 лв. по-ниски в сравнение с частните кантори. В сферата на информационните технологии шефовете от частния сектор са далеч по-щедри. ИТ експертите в тези компании печелят 2 пъти повече от колегите им, които работят в обществени фирми.

Данните на НСИ показват още, че над 1,4 млн. българи работят в частния сектор, докато в обществения те са почти 550 000. Експертите обаче отчитат, че през деветмесечието на 2012 г. в обществената сфера новоназначените са повече, отколкото в частната.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

71

Анонимен

преди 11 години

До наемникХАХАХА АБЕ ВИЕ ЗНАЕТЕ ЛИ КАКВИ ПРОСТОТИИ ГОВОРИТЕ.ЗАЩО СИ МИСЛИТЕ ЧЕ ТЕЗИ СТАТИСТИКИ СА ИСТИНА.РАБОТИХ В ЧАСНИЯТ СЕКТОР ПРЕДИ ДА ДОИДАТ СЕГАШНИТЕ И ВЗИМАХ 1200ЛВ А СЕГА РАБОТЯ В ДЪРЖАВНИЯТ СЕКТОР И ДО СКОРО ВЗИМАХ 309ЛВ НО СЛЕД ВДИГАНЕТО НА МИНИМАЛНАТА ВЕЧЕ ВЗИМАМ НЕВЕРОЯТНИТЕ НЯМА И 400ЛВ-А ВИЕ ВЯРВАИТЕ НА СТАТИСТИКИ СТУВАЩИ 50ЛВ

70

Марийка

преди 11 години

Питам се - защо въпреки високите заплати в публичния сектор, няма невиждан наплив, когато се обяви конкурс за свободно място в такава структура?Истината е една - държавата осигурява на пълен размер работна заплата. Частникът осигурява на минимален размер, а останалото на ръка, облечено под формата на стимулиране на работниците. А като се има в пред вид, че работещите сега на възраст между 25-40 години предпочитат платеното здравеопазване и едва ли ще се пенсионират, картинката е съвсем ясна

69

наемник

преди 11 години

Та това се знае.В частното чакаш да ти платят ,а може и изопщо да не ти платят, докато държавните си знаят датата.Освен ,че са сигурни заплатите им са и много по-високи, освен това имат и доста големи отпуски и ред други привилегии- пари за храна , облекло ,бонуси и пр.Никой не напуска доброволно даржавна работа за частна.

fallback